Allmän farmakologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-8Z001
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 188
- 27 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 35
- Sökande per plats
- 2,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 16,7 | −0,9 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,26 | 15,36 | −1,9 |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | – | – |
| HT 2015 | – | – |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,80 | 17,40 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 16,05 |
| HT 2025 | 16,71 | 18,20 |
| HT 2026 | 16,70 | 15,36 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 142 | 32 |
| HT 2015 | 145 | 32 |
| HT 2020 | 176 | 34 |
| HT 2021 | 216 | 37 |
| HT 2022 | 151 | 19 |
| HT 2023 | 156 | 31 |
| HT 2024 | 162 | 27 |
| HT 2025 | 162 | 33 |
| HT 2026 | 188 | 27 |
Om kursen
Lär dig hur läkemedel verkar på molekylär och cellulär nivå i kursen Allmän farmakologi. Genom att förstå farmakodynamik och farmakokinetik kommer du att kunna beskriva hur läkemedel påverkar organismen och vice versa. Kursen tar upp utmaningar vid läkemedelsbehandling som biverkningar, läkemedelsinteraktioner och individuella effekter av läkemedelsbehandling. Dessutom ger kursen kunskap om läkemedels påverkan på miljön och hur du kritiskt kan värdera information.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap 2 eller Kemi 1 och Biologi 1. Alternativt. Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap nivå 2 eller Kemi nivå 1 och Biologi nivå 1.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-8Z001
LIU-8Z001 · nationell antagning
188 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 15 | 180 | 11 | 23 |
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 38 | 16,7 | 26 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,26 | 10 | 15,36 | 7 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 35 | 0,75 | 24 | 16 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Allmän farmakologi
Vad krävdes för att komma in på Allmän farmakologi vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,7, HP 0,75 och BII 15,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Allmän farmakologi vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 188 personer, varav 27 i första hand. 70 antogs, alltså 2,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Allmän farmakologi vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,7 HT 2026 mot 16,71 HT 2025. Sökande: 188 mot 162.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(147)
- Män22 %(41)
- 24 år eller yngre32 %61
- 25–34 år36 %67
- 35 år eller äldre32 %60
Anmälningskod LIU-8Z001. Källa: UHR.