Konfliktlösning: Konfliktkunskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-75020
VT 2026urval 2 · GU-75029
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 86
- 9 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 27
- Sökande per plats
- 17,2
- Bara 5 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 83
- 9 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 29
- Sökande per plats
- 16,6
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,35 | 21,35 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,90 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 22,13 | 22,13 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 10 | 5 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,61 | 17,83 |
| VT 2011 | 20,65 | Inget urval |
| HT 2011 | 20,00 | Inget urval |
| VT 2012 | 19,46 | 21,40 |
| HT 2012 | 21,30 | Inget urval |
| VT 2013 | 22,10 | Inget urval |
| HT 2013 | 22,50 | Inget urval |
| VT 2014 | 20,90 | Inget urval |
| HT 2014 | 21,20 | Inget urval |
| VT 2015 | 20,60 | 20,19 |
| HT 2015 | 20,94 | Inget urval |
| VT 2016 | 20,50 | 19,84 |
| HT 2016 | 21,60 | Inget urval |
| VT 2017 | 20,76 | 20,00 |
| HT 2017 | 20,83 | Inget urval |
| VT 2018 | 19,70 | 20,40 |
| HT 2018 | 20,50 | Inget urval |
| VT 2019 | 19,38 | 21,40 |
| HT 2019 | 21,09 | Inget urval |
| VT 2020 | 21,89 | Inget urval |
| HT 2020 | 21,26 | Inget urval |
| VT 2021 | 19,13 | Inget urval |
| HT 2021 | 21,80 | Inget urval |
| VT 2022 | 18,80 | Inget urval |
| HT 2022 | 21,35 | Inget urval |
| VT 2023 | 20,50 | Inget urval |
| HT 2023 | 19,95 | Inget urval |
| VT 2024 | 20,63 | 17,22 |
| HT 2024 | 21,09 | Inget urval |
| VT 2025 | 20,33 | Inget urval |
| HT 2025 | 20,40 | Inget urval |
| VT 2026 | 21,51 | Inget urval |
| HT 2026 | 21,35 | 22,13 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,10 |
| HT 2008 | 0,60 |
| VT 2009 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,30 |
| VT 2010 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,80 |
| VT 2011 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,30 |
| HT 2012 | 2,00 |
| VT 2013 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,40 |
| VT 2014 | Inget urval |
| HT 2014 | 1,70 |
| VT 2015 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,55 |
| VT 2016 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,80 |
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,30 |
| VT 2019 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,50 |
| VT 2020 | 1,55 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 1,55 |
| HT 2021 | 1,65 |
| VT 2022 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,35 |
| VT 2023 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,35 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 282 | 47 |
| VT 2009 | 249 | 39 |
| HT 2009 | 363 | 55 |
| VT 2010 | 300 | 24 |
| HT 2010 | 300 | 36 |
| VT 2011 | 219 | 41 |
| HT 2011 | 268 | 33 |
| VT 2012 | 171 | 22 |
| HT 2012 | 227 | 23 |
| VT 2013 | 236 | 32 |
| HT 2013 | 251 | 24 |
| VT 2014 | 255 | 28 |
| HT 2014 | 285 | 34 |
| VT 2015 | 230 | 25 |
| HT 2015 | 236 | 17 |
| VT 2016 | 182 | 20 |
| HT 2016 | 258 | 28 |
| VT 2017 | 161 | 21 |
| HT 2017 | 172 | 10 |
| VT 2018 | 137 | 14 |
| HT 2018 | 187 | 19 |
| VT 2019 | 128 | 14 |
| HT 2019 | 127 | 11 |
| VT 2020 | 136 | 16 |
| HT 2020 | 185 | 16 |
| VT 2021 | 127 | 9 |
| HT 2021 | 115 | 9 |
| VT 2022 | 84 | 9 |
| HT 2022 | 118 | 8 |
| VT 2023 | 97 | 7 |
| HT 2023 | 74 | 10 |
| VT 2024 | 82 | 12 |
| HT 2024 | 97 | 6 |
| VT 2025 | 82 | 4 |
| HT 2025 | 87 | 11 |
| VT 2026 | 83 | 9 |
| HT 2026 | 86 | 9 |
Om kursen
Genom att studera konfliktlösning stärker du din förmåga att hantera egna och andras konflikter, både privat och i arbetslivet. Ämnet passar dig som är intresserad av mellanmänskliga relationer, kommunikation och människors beteenden. De insikter, färdigheter och kunskaper du får med dig kan vara till stor nytta i dina framtida relationer och yrkesliv.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Arbetsvetenskap och ergonomi vid Göteborgs universitet
- Konfliktlösning: GrundkursBI18,28HP0,80Sökande/plats10,5
- Hållbar arbetsmarknadBI–HP–Sökande/plats8,1
- Arbetsmarknad i ett nationellt och internationellt perspektivBI17,80HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Konfliktlösning: Dialog, förhandling och medlingBI–HP–Sökande/plats–
Alla kurser i Arbetsvetenskap och ergonomi vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-75020
GU-75020 · nationell antagning
86 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 3 | 165 | 2 | 23 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,35 | 3 | 21,35 | 1 | 22 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,13 | 1 | 22,13 | 1 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 3 | 0,90 | 1 | 8 |
VT 2026: anmälningskod GU-75029
GU-75029 · nationell antagning
83 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 3 | 165 | 2 | 27 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,68 | 4 | 21,51 | 2 | 25 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 3 | 1,35 | 1 | 11 |
Vanliga frågor om Konfliktlösning: Konfliktkunskap
Vad krävdes för att komma in på Konfliktlösning: Konfliktkunskap vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,35, HP 0,90 och BII 22,13. VT 2026: BI 21,51, HP 1,35 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Konfliktlösning: Konfliktkunskap vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 86 personer, varav 9 i första hand. 5 antogs, alltså 17,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Konfliktlösning: Konfliktkunskap vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,35 HT 2026 mot 20,4 HT 2025. Sökande: 86 mot 87.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(61)
- Män29 %(25)
- 24 år eller yngre41 %35
- 25–34 år40 %34
- 35 år eller äldre20 %17
Anmälningskod GU-75020. Källa: UHR.