Arkivvetenskap A
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-41078
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 362
- 120 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 184
- Sökande per plats
- 32,9
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,35 | 21,35 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 11 | 11 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 20,04 | 20,71 |
| HT 2019 | 20,40 | 17,27 |
| HT 2020 | 20,60 | 20,85 |
| HT 2021 | 20,55 | 21,60 |
| HT 2022 | 20,83 | 21,60 |
| HT 2023 | 20,80 | 20,09 |
| HT 2024 | 21,72 | 20,55 |
| HT 2025 | 21,61 | 20,55 |
| HT 2026 | 21,35 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,50 |
| HT 2024 | 1,50 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 233 | 86 |
| HT 2019 | 203 | 74 |
| HT 2020 | 256 | 81 |
| HT 2021 | 264 | 88 |
| HT 2022 | 250 | 90 |
| HT 2023 | 212 | 88 |
| HT 2024 | 268 | 87 |
| HT 2025 | 318 | 105 |
| HT 2026 | 362 | 120 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-41078
SH-41078 · nationell antagning
362 sökande, 120 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,35 | 4 | 21,35 | 4 | 129 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 3 | 1,35 | 3 | 25 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 4 | 165 | 4 | 153 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 22 |
Vanliga frågor om Arkivvetenskap A
Vad krävdes för att komma in på Arkivvetenskap A vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,35, HP 1,35 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arkivvetenskap A vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 362 personer, varav 120 i första hand. 11 antogs, alltså 32,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Arkivvetenskap A vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,35 HT 2026 mot 21,61 HT 2025. Sökande: 362 mot 318.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(257)
- Män29 %(105)
- 24 år eller yngre14 %52
- 25–34 år42 %151
- 35 år eller äldre44 %159
Anmälningskod SH-41078. Källa: UHR.