Bild och rum
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LU-T2028
Söktryck just nu, VT 2027: 191 sökande hittills (52 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 122
- 17 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 4,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,48 | 18,61 | −1,87 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,05 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 22,5 | 22,5 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2011 | – | – |
| VT 2012 | 20,60 | Inget urval |
| VT 2013 | 20,90 | Inget urval |
| VT 2014 | 21,90 | Inget urval |
| VT 2015 | 19,70 | 21,41 |
| VT 2016 | 19,74 | 20,50 |
| VT 2017 | 20,60 | 17,03 |
| VT 2018 | 20,00 | 22,50 |
| VT 2019 | 19,96 | 15,82 |
| VT 2020 | 19,72 | 20,50 |
| VT 2021 | 19,95 | 22,47 |
| VT 2022 | 20,16 | 20,20 |
| VT 2023 | 20,68 | 22,50 |
| VT 2024 | 20,26 | 19,65 |
| VT 2025 | 19,32 | 21,67 |
| VT 2026 | 18,61 | 22,50 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2011 | – |
| VT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,55 |
| VT 2015 | 1,25 |
| VT 2016 | 1,35 |
| VT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,20 |
| VT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 1,15 |
| VT 2023 | 1,15 |
| VT 2024 | 1,15 |
| VT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2011 | 97 | 22 |
| VT 2012 | 122 | 25 |
| VT 2013 | 149 | 36 |
| VT 2014 | 226 | 53 |
| VT 2015 | 179 | 46 |
| VT 2016 | 151 | 34 |
| VT 2017 | 192 | 51 |
| VT 2018 | 188 | 45 |
| VT 2019 | 186 | 54 |
| VT 2020 | 151 | 32 |
| VT 2021 | 172 | 48 |
| VT 2022 | 174 | 54 |
| VT 2023 | 172 | 41 |
| VT 2024 | 201 | 57 |
| VT 2025 | 175 | 39 |
| VT 2026 | 122 | 17 |
Om kursen
Hur kan rum, ljus och färg förstås och användas i visuella sammanhang? I den här kursen utvecklar du din förmåga att undersöka och kommunicera rumsliga situationer med hjälp av olika visuella metoder. Kursen ger dig färdigheter i att använda olika tekniker för att förstå och kommunicera relationen mellan form, färg och ljus i rumsliga situationer. Du arbetar både med analoga och digitala verktyg, exempelvis skiss, kollage och bildbearbetning.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Arkitektur vid Lunds universitet
- Rum, scenografi och landskapBI17,72HP0,60Sökande/plats3,3
- Byggnadskonsten i Europa - arkitekturens formspråk och tektonikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Visuella teknikerBI19,25HP0,60Sökande/plats2,4
- Hälsofrämjande urbana livsmiljöer under globala miljöförändringarBI–HP–Sökande/plats2,8
- Svensk interiör- & möbelhistoria - en översiktBI13,80HPAlla antogsSökande/plats2,0
- e-MiljöpsykologiBI20,83HP0,55Sökande/plats4,9
- UtställningsdesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-T2028
LU-T2028 · nationell antagning
122 sökande, 17 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,48 | 11 | 18,61 | 9 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,5 | 1 | 22,5 | 1 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 12 | 1,05 | 10 | 4 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 11 | 60 | 10 | 7 |
Vanliga frågor om Bild och rum
Vad krävdes för att komma in på Bild och rum vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,61, HP 1,05 och BII 22,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Bild och rum vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 122 personer, varav 17 i första hand. 30 antogs, alltså 4,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 191 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Bild och rum vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,61 VT 2026 mot 19,32 VT 2025. Sökande: 122 mot 175.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor62 %(76)
- Män38 %(46)
- 24 år eller yngre73 %89
- 25–34 år18 %22
- 35 år eller äldre9 %11
Anmälningskod LU-T2028. Källa: UHR.