CAD - datorstödd konstruktion
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LU-T2003
Söktryck just nu, VT 2027: 146 sökande hittills (30 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 119
- 30 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 2,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,2 | 17,2 | −3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,33 | 19,38 | +1,05 |
| Antagna totalt | 55 | 50 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2011 | – | – |
| VT 2012 | 19,40 | Inget urval |
| VT 2013 | 20,40 | Inget urval |
| VT 2014 | 21,10 | 20,10 |
| VT 2015 | 21,00 | 21,83 |
| VT 2016 | 19,13 | 22,50 |
| VT 2017 | 20,26 | 20,50 |
| VT 2018 | 19,13 | 20,75 |
| VT 2019 | 19,30 | 20,42 |
| VT 2020 | 20,05 | 18,55 |
| VT 2021 | 19,64 | 19,45 |
| VT 2022 | 16,67 | 20,20 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | 18,48 | 19,01 |
| VT 2025 | 17,08 | Alla antogs |
| VT 2026 | 17,20 | 19,38 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2011 | – |
| VT 2012 | 1,60 |
| VT 2013 | 1,20 |
| VT 2014 | 1,50 |
| VT 2015 | 1,60 |
| VT 2016 | 1,30 |
| VT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 1,20 |
| VT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 1,25 |
| VT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,55 |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2011 | 62 | 21 |
| VT 2012 | 74 | 15 |
| VT 2013 | 97 | 24 |
| VT 2014 | 118 | 25 |
| VT 2015 | 141 | 33 |
| VT 2016 | 126 | 24 |
| VT 2017 | 135 | 40 |
| VT 2018 | 116 | 28 |
| VT 2019 | 104 | 18 |
| VT 2020 | 122 | 24 |
| VT 2021 | 119 | 20 |
| VT 2022 | 105 | 27 |
| VT 2023 | 72 | 18 |
| VT 2024 | 120 | 26 |
| VT 2025 | 113 | 35 |
| VT 2026 | 119 | 30 |
Om kursen
Hur designas och konstrueras produkter innan de börjar tillverkas? Med datorstödd konstruktion (CAD) kan du skapa digitala modeller som visar hur en produkt är uppbyggd och fungerar. Den här kursen ger dig både teoretisk förståelse och praktisk erfarenhet av CAD-teknik. CAD (Computer-Aided Design) används för att skapa digitala ritningar och modeller av produkter.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Maskinteknik vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-T2003
LU-T2003 · nationell antagning
119 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,2 | 17 | 17,2 | 16 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,33 | 2 | 19,38 | 1 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 19 | 0,95 | 17 | 6 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 16 | 3 |
Vanliga frågor om CAD - datorstödd konstruktion
Vad krävdes för att komma in på CAD - datorstödd konstruktion vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,2, HP 0,95 och BII 19,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till CAD - datorstödd konstruktion vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 119 personer, varav 30 i första hand. 50 antogs, alltså 2,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 146 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för CAD - datorstödd konstruktion vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,2 VT 2026 mot 17,08 VT 2025. Sökande: 119 mot 113.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor36 %(43)
- Män64 %(76)
- 24 år eller yngre58 %69
- 25–34 år34 %40
- 35 år eller äldre8 %10
Anmälningskod LU-T2003. Källa: UHR.