Cell- och mikrobiologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-17422
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 256
- 20 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,98 | 16,21 | −2,77 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 0,75 | −0,45 |
| Betyg (BII) | 19,08 | 17,76 | −1,32 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 15,40 | 18,15 |
| HT 2020 | 17,04 | 18,20 |
| HT 2021 | 14,30 | 16,81 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,51 | 16,72 |
| HT 2026 | 16,21 | 17,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 107 | 15 |
| HT 2014 | 91 | 11 |
| HT 2018 | 168 | 20 |
| HT 2019 | 186 | 29 |
| HT 2020 | 237 | 37 |
| HT 2021 | 237 | 32 |
| HT 2022 | 189 | 20 |
| HT 2023 | 177 | 18 |
| HT 2024 | 206 | 26 |
| HT 2025 | 194 | 22 |
| HT 2026 | 256 | 20 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper om cellernas struktur och funktion, samt mikroorganismernas mångfald, uppbyggnad och funktion. Dessutom ges träning i mikrobiologisk teknik. Ur kursens innehåll kan nämnas: Prokaryota och eukaryota cellers struktur och funktion. Makromolekyler. Cellmetabolism och energiproduktion. Celldelning. Presentation av viktigare grupper av bakterier, arkéer och virus, deras systematik, fylogeni, byggnad och levnadssätt.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Naturkunskap nivå 2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Biologi vid Uppsala universitet
- Floristik och faunistikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- Zoologisk systematik, morfologi och evolutionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Människans evolution - översiktskursBI17,98HP0,40Sökande/plats3,9
- Bioinformatik på nätetBI–HP–Sökande/plats1,6
- Biomolekylär arkeologiBI–HP–Sökande/plats1,6
- Introduktion till biologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Anatomi och funktion hos växter och djurBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- VattenvårdBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-17422
UU-17422 · nationell antagning
256 sökande, 20 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,98 | 49 | 16,21 | 49 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,08 | 9 | 17,76 | 10 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 30 | 0,75 | 31 | 6 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 9 | 0 |
Vanliga frågor om Cell- och mikrobiologi
Vad krävdes för att komma in på Cell- och mikrobiologi vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,21, HP 0,75 och BII 17,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Cell- och mikrobiologi vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 256 personer, varav 20 i första hand. 100 antogs, alltså 2,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Cell- och mikrobiologi vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,21 HT 2026 mot 16,51 HT 2025. Sökande: 256 mot 194.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(192)
- Män25 %(64)
- 24 år eller yngre59 %152
- 25–34 år19 %48
- 35 år eller äldre22 %56
Anmälningskod UU-17422. Källa: UHR.