Entreprenörskap och projektledning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-20400
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 298
- 50 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 41
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,1 | 19,38 | −0,72 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,10 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,26 | 16,84 | −3,42 |
| Antagna totalt | 80 | 70 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 20,30 | 22,00 |
| HT 2012 | 20,20 | 20,80 |
| HT 2013 | 20,00 | 21,20 |
| HT 2014 | 21,30 | 20,61 |
| HT 2015 | 20,90 | 19,03 |
| HT 2016 | 20,50 | 19,30 |
| HT 2017 | 20,30 | 20,20 |
| HT 2018 | 20,40 | 19,90 |
| HT 2019 | 20,75 | 20,71 |
| HT 2020 | 20,94 | 20,37 |
| HT 2021 | 17,55 | 18,68 |
| HT 2022 | 19,43 | 17,47 |
| HT 2023 | 18,00 | 20,89 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,00 | 18,76 |
| HT 2026 | 19,38 | 16,84 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 299 | 70 |
| HT 2012 | 286 | 51 |
| HT 2013 | 565 | 85 |
| HT 2014 | 714 | 91 |
| HT 2015 | 743 | 116 |
| HT 2016 | 385 | 51 |
| HT 2017 | 555 | 78 |
| HT 2018 | 492 | 74 |
| HT 2019 | 383 | 63 |
| HT 2020 | 540 | 77 |
| HT 2021 | 506 | 68 |
| HT 2022 | 344 | 60 |
| HT 2023 | 264 | 44 |
| HT 2024 | 270 | 30 |
| HT 2025 | 254 | 39 |
| HT 2026 | 298 | 50 |
Om kursen
Vill du lära dig att driva projekt och förverkliga dina idéer? Den här kursen ger dig grunden i entreprenörskap och hjälper dig att utveckla din kreativitet, initiativförmåga och praktiska färdigheter. I dag söker många organisationer - som föreningar, företag och myndigheter - personer som kan tänka nytt och få saker att hända. Allt fler vill också starta egna företag. Den här kursen ger dig verktygen att göra just det.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande samt 30 hp akademiska studier.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Lunds universitet
- Företagsekonomi: GrundkursBI21,77HP1,90Sökande/plats29,2
- Projektledning för nybörjareBI22,50HP1,55Sökande/plats13,0
- LedarskapBI22,50HP2,00Sökande/plats13,1
- Företagsekonomi: Ekonomi för verksamhetsansvarigaBI20,85HP0,75Sökande/plats5,0
- Business Administration: Global Strategic MarketingBI21,50HP1,20Sökande/plats7,4
- Företagsekonomi : Kommunal koncernstyrning och bolagsstyrelsens arbetssättBI18,59HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Business Administration: International Business and Multinational EnterprisesBI21,71HP1,60Sökande/plats7,3
- Business Administration: Corporate FinanceBI19,79HP1,60Sökande/plats5,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-20400
LU-20400 · nationell antagning
298 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 22 | 19,38 | 21 | 36 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,26 | 2 | 16,84 | 2 | 5 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 2 | 0 |
| EGESO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 23 | 1,10 | 23 | 30 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 22 | 165 | 22 | 41 |
Vanliga frågor om Entreprenörskap och projektledning
Vad krävdes för att komma in på Entreprenörskap och projektledning vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,38, HP 1,10 och BII 16,84. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Entreprenörskap och projektledning vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 298 personer, varav 50 i första hand. 70 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Entreprenörskap och projektledning vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,38 HT 2026 mot 18 HT 2025. Sökande: 298 mot 254.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(172)
- Män42 %(126)
- 24 år eller yngre62 %185
- 25–34 år30 %89
- 35 år eller äldre8 %24
Anmälningskod LU-20400. Källa: UHR.