Fartygsbefäl klass VII
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15973
VT 2026urval 2 · LNU-15034
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 180 sökande hittills (151 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 210
- 125 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 34
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 151
- 136 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,46 | 14,13 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,61 | 14,76 | −1,85 |
| Antagna totalt | 80 | 60 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 9,80 | 13,11 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,34 | 14,80 |
| HT 2020 | 14,30 | 15,73 |
| VT 2021 | 17,10 | 15,73 |
| HT 2021 | 15,89 | 16,61 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 15,89 | 15,30 |
| VT 2023 | 11,70 | 13,13 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 11,56 | 12,26 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,13 | 14,76 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,35 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 261 | 171 |
| HT 2017 | 253 | 148 |
| HT 2018 | 187 | 112 |
| HT 2019 | 195 | 121 |
| HT 2020 | 257 | 158 |
| VT 2021 | 237 | 195 |
| HT 2021 | 316 | 182 |
| VT 2022 | 190 | 156 |
| HT 2022 | 261 | 159 |
| VT 2023 | 171 | 150 |
| HT 2023 | 151 | 100 |
| VT 2024 | 120 | 102 |
| HT 2024 | 192 | 123 |
| VT 2025 | 115 | 100 |
| HT 2025 | 198 | 129 |
| VT 2026 | 151 | 136 |
| HT 2026 | 210 | 125 |
Om kursen
Fartygsbefäl klass VII ges av Sjöfartshögskolan i Kalmar. Kursen omfattar 45 högskolepoäng och innehåller bland annat lasthantering, stabilitet, navigation, säkerhet och fartygs maskineri. Undervisningen består av teori blandat med praktiska moment som laborationer och övningar i skolans simulatorer och på skolans utbildningsfartyg. Samtliga laborationer och övningar är obligatoriska. För att erhålla behörighet Fartygsbefäl klass 7 måste kursen kompletteras med sjötjänstgöring.
- Omfattning
- 45 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Övriga tekniska ämnen vid Linnéuniversitetet
- Förnybar energi och hållbar regional utvecklingBI13,70HPAlla antogsSökande/plats2,7
- Metodkurs, skog och träteknikBI22,36HP1,55Sökande/plats–
- Teknik för lärareBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,8
- El- och automationsteknik för driftpersonalBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,1
- Teknikhistoria för lärareBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15973
LNU-15973 · nationell antagning
210 sökande, 125 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,46 | 45 | 14,13 | 37 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,61 | 7 | 14,76 | 6 | 10 |
| FT Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 22 | Alla antogs | 12 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod LNU-15034
LNU-15034 · nationell antagning
151 sökande, 136 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 65 | Alla antogs | 43 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 13 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | 999 | 11 | 999 | 8 | 9 |
Vanliga frågor om Fartygsbefäl klass VII
Vad krävdes för att komma in på Fartygsbefäl klass VII vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,13, alla behöriga antogs i HP och BII 14,76. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fartygsbefäl klass VII vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 210 personer, varav 125 i första hand. 60 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 180 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor20 %(42)
- Män80 %(168)
- 24 år eller yngre28 %58
- 25–34 år18 %38
- 35 år eller äldre54 %114
Anmälningskod LNU-15973. Källa: UHR.