Fastighetsrätt
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HH-20132
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 217 sökande hittills (23 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 171
- 41 i första hand
- Antagna
- 52
- urval 2
- Reserver
- 15
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 15,3 | −3,5 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,6 | 16,28 | −1,32 |
| Antagna totalt | 70 | 52 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,31 | 20,73 |
| HT 2011 | 16,33 | 17,24 |
| HT 2012 | 18,20 | 17,89 |
| HT 2013 | 21,17 | Inget urval |
| HT 2014 | 21,50 | Inget urval |
| HT 2015 | 20,50 | 20,61 |
| HT 2018 | 18,32 | 19,52 |
| HT 2019 | 14,08 | 17,81 |
| HT 2020 | 18,01 | 18,30 |
| HT 2021 | 18,80 | 20,10 |
| HT 2022 | 14,88 | 17,86 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 14,34 | 15,69 |
| VT 2026 | 15,30 | 16,28 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,60 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 85 | 20 |
| HT 2010 | 122 | 32 |
| HT 2011 | 147 | 22 |
| HT 2012 | 193 | 26 |
| HT 2013 | 382 | 55 |
| HT 2014 | 414 | 52 |
| HT 2015 | 420 | 52 |
| HT 2018 | 409 | 96 |
| HT 2019 | 252 | 57 |
| HT 2020 | 372 | 94 |
| HT 2021 | 465 | 92 |
| HT 2022 | 286 | 72 |
| HT 2023 | 246 | 61 |
| VT 2025 | 214 | 55 |
| VT 2026 | 171 | 41 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 15,30 | Alla antogs | 3,3 | 171 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 1,4 | 142 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans · 50 % · HT 2026 | – | – | 2,0 | 217 |
| Högskolan i Gävle Gävle | – | – | 1,0 | 75 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | – | – | 1,1 | 54 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · HT 2026 | – | – | 2,5 | 43 |
| Högskolan i Gävle Gävle | – | – | 1,1 | 34 |
Om kursen
Kursen har som mål att ge studenterna en utvidgning och fördjupning av kunskaperna frän juridisk översiktskurs. Särskild vikt läggs på de rättsregler som styr fastighetsöverlåtelser och hyresrätt samt de rättsregler som styr pantsättning och exekutiv försäljning av fast egendom. Kursen lägger även vikt vid de rättsregler som rör fastighetsbildning, bygglovsregleringar, mark och miljörätt, servitut och nyttjanderätter.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Kursen Juridisk översiktskurs med handelsrättslig inriktning 15 hp.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Fler kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Högskolan i Halmstad
- ArbetsrättBI18,96HP0,85Sökande/plats11,3
- Juridisk översiktskurs med handelsrättslig inriktningBI15,90HP0,35Sökande/plats3,0
- Tillämpad miljörättBI18,52HP0,80Sökande/plats2,8
- AffärsjuridikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Beskattningsrätt IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
Alla kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Högskolan i Halmstad
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HH-20132
HH-20132 · nationell antagning
171 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 225 | 18 | 91 | 17 | 5 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 18 | 15,3 | 16 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 4 | 16,28 | 4 | 3 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 9 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Fastighetsrätt
Vad krävdes för att komma in på Fastighetsrätt vid Högskolan i Halmstad VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,3, alla behöriga antogs i HP och BII 16,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fastighetsrätt vid Högskolan i Halmstad?
VT 2026 sökte 171 personer, varav 41 i första hand. 52 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 217 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Fastighetsrätt vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,3 VT 2026 mot 14,34 VT 2025. Sökande: 171 mot 214.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Fastighetsrätt mer?
Samma kurs finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor61 %(104)
- Män39 %(67)
- 24 år eller yngre23 %40
- 25–34 år28 %48
- 35 år eller äldre49 %83
Anmälningskod HH-20132. Källa: UHR.