Filmmaking I
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-62012
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 275 sökande hittills (118 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 262
- 115 i första hand
- Antagna
- 22
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,1 | 22,29 | +0,19 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,20 | +0,05 |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 27 | 22 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI |
|---|---|
| VT 2024 | 20,64 |
| VT 2025 | 21,63 |
| VT 2026 | 22,29 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 197 | 81 |
| VT 2025 | 249 | 96 |
| VT 2026 | 262 | 115 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-62012
MAU-62012 · nationell antagning
262 sökande, 115 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,1 | 5 | 22,29 | 2 | 76 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 5 | 1,20 | 4 | 22 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 4 | 165 | 4 | 46 |
| HPPRG Lärosätets eget urval | 60 | 13 | 60 | 12 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 14 |
Vanliga frågor om Filmmaking I
Vad krävdes för att komma in på Filmmaking I vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,29, HP 1,20 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Filmmaking I vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 262 personer, varav 115 i första hand. 22 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 275 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Filmmaking I vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 22,29 VT 2026 mot 21,63 VT 2025. Sökande: 262 mot 249.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor58 %(152)
- Män42 %(110)
- 24 år eller yngre53 %138
- 25–34 år33 %87
- 35 år eller äldre14 %37
Anmälningskod MAU-62012. Källa: UHR.