Filmvetenskap I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-18026
VT 2026urval 2 · SU-18062
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 564 sökande hittills (145 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 711
- 194 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 502
- 139 i första hand
- Antagna
- 127
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,33 | 16,81 | −1,52 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,25 | −0,65 |
| Betyg (BII) | 17,29 | 16,05 | −1,24 |
| Antagna totalt | 160 | 140 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 18,75 | 18,33 |
| VT 2012 | 17,00 | 15,48 |
| HT 2012 | 17,40 | 18,17 |
| VT 2013 | 14,60 | 15,15 |
| HT 2013 | 17,70 | 16,42 |
| VT 2014 | 15,50 | 16,80 |
| HT 2014 | 17,30 | 15,80 |
| VT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 17,46 | 16,60 |
| VT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 15,10 | 17,20 |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,08 | 16,57 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 11,91 | 14,27 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 16,81 | 16,05 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,20 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,40 |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| VT 2015 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,45 |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 824 | 222 |
| VT 2012 | 481 | 143 |
| HT 2012 | 755 | 178 |
| VT 2013 | 526 | 136 |
| HT 2013 | 886 | 186 |
| VT 2014 | 582 | 128 |
| HT 2014 | 818 | 160 |
| VT 2015 | 549 | 108 |
| HT 2015 | 795 | 170 |
| VT 2016 | 516 | 116 |
| HT 2016 | 638 | 123 |
| VT 2017 | 528 | 112 |
| HT 2017 | 612 | 145 |
| VT 2018 | 449 | 122 |
| HT 2018 | 593 | 139 |
| VT 2019 | 410 | 109 |
| HT 2019 | 520 | 143 |
| VT 2020 | 385 | 104 |
| HT 2020 | 929 | 216 |
| VT 2021 | 540 | 150 |
| HT 2021 | 785 | 191 |
| VT 2022 | 424 | 115 |
| HT 2022 | 623 | 175 |
| VT 2023 | 421 | 123 |
| HT 2023 | 559 | 142 |
| VT 2024 | 449 | 124 |
| HT 2024 | 640 | 178 |
| VT 2025 | 419 | 110 |
| HT 2025 | 676 | 177 |
| VT 2026 | 502 | 139 |
| HT 2026 | 711 | 194 |
Fler kurser i Filmvetenskap vid Stockholms universitet
- Filmen som kultur och industriBI21,25HP1,55Sökande/plats18,0
- Dokumentärfilm och mediekulturerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
- Den japanska filmens kulturhistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Svensk film- och TV-kulturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Filmvetenskap IIBI–HP–Sökande/plats2,6
- Filmvetenskap - kandidatkursBI–HP–Sökande/plats4,5
- Postkoloniala perspektiv på audiovisuella mediaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Rörliga bilder i genusperspektivBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-18026
SU-18026 · nationell antagning
711 sökande, 194 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 128 | 31 | 37 | 27 | 11 |
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,33 | 65 | 16,81 | 56 | 45 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,29 | 5 | 16,05 | 5 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 50 | 0,25 | 45 | 3 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 5 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-18062
SU-18062 · nationell antagning
502 sökande, 139 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 8 | 42 | Alla antogs | 21 | 0 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,02 | 88 | Alla antogs | 51 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,6 | 8 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 52 | Alla antogs | 35 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | – | – | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
Vanliga frågor om Filmvetenskap I
Vad krävdes för att komma in på Filmvetenskap I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,81, HP 0,25 och BII 16,05. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Filmvetenskap I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 711 personer, varav 194 i första hand. 140 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 564 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(390)
- Män45 %(321)
- 24 år eller yngre75 %533
- 25–34 år20 %142
- 35 år eller äldre5 %36
Anmälningskod SU-18026. Källa: UHR.