Franska: Nybörjarkurs I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-34508
VT 2026urval 2 · LU-74309
Söktryck just nu, VT 2027: 277 sökande hittills (54 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 372
- 83 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 273
- 68 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 43
- Sökande per plats
- 3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,65 | 20,35 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,90 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20 | 20 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 110 | 100 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 18,60 | 20,25 |
| HT 2019 | 20,40 | 20,73 |
| VT 2020 | 20,89 | 21,92 |
| VT 2021 | 18,18 | 19,25 |
| VT 2022 | 18,98 | 19,74 |
| HT 2022 | 19,58 | 20,24 |
| VT 2023 | 19,43 | 18,75 |
| HT 2023 | 20,50 | 17,51 |
| VT 2024 | 19,74 | 20,75 |
| HT 2024 | 19,74 | 19,66 |
| VT 2025 | 19,40 | 19,05 |
| HT 2025 | 18,13 | 16,25 |
| VT 2026 | 19,42 | 21,07 |
| HT 2026 | 20,35 | 20,00 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 0,70 |
| HT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 237 | 59 |
| HT 2019 | 339 | 93 |
| VT 2020 | 265 | 67 |
| VT 2021 | 271 | 65 |
| VT 2022 | 229 | 54 |
| HT 2022 | 304 | 69 |
| VT 2023 | 247 | 80 |
| HT 2023 | 318 | 88 |
| VT 2024 | 264 | 94 |
| HT 2024 | 294 | 93 |
| VT 2025 | 262 | 90 |
| HT 2025 | 287 | 73 |
| VT 2026 | 273 | 68 |
| HT 2026 | 372 | 83 |
Om kursen
Detta är den första av våra tre nybörjarkurser i franska och kräver inga förkunskaper i språket. Här övar du på att skriva och prata franska och lär dig om den franska kulturen. Kursen består av två delkurser. På båda delkurserna tränar du på uttal, grammatik och vokabulär samt grundläggande skriftlig och muntlig kommunikation på franska.
- Omfattning
- 10 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Franska vid Lunds universitet
- Franska: Grundkurs i FrankrikeBI22,19HP1,80Sökande/plats13,0
- Franska: GrundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- La France Afrique - Det franska AfrikaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Franska: GrundkursBI21,01HP1,55Sökande/plats4,9
- Franska: Nybörjarkurs IIBI–HP–Sökande/plats2,4
- Franska: Nybörjarkurs IIIBI–HP–Sökande/plats1,8
- Franska: FortsättningskursBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-34508
LU-34508 · nationell antagning
372 sökande, 83 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,65 | 35 | 20,35 | 31 | 73 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 3 | 20 | 3 | 10 |
| HGEUH Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGHIS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 37 | 0,90 | 34 | 21 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 35 | 165 | 32 | 55 |
VT 2026: anmälningskod LU-74309
LU-74309 · nationell antagning
273 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,63 | 29 | 19,42 | 26 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,71 | 3 | 21,07 | 3 | 9 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 33 | 0,85 | 29 | 16 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 31 | 165 | 28 | 29 |
| SGSCO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Franska: Nybörjarkurs I
Vad krävdes för att komma in på Franska: Nybörjarkurs I vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,35, HP 0,90 och BII 20. VT 2026: BI 19,42, HP 0,85 och BII 21,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Franska: Nybörjarkurs I vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 372 personer, varav 83 i första hand. 100 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 277 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Franska: Nybörjarkurs I vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,35 HT 2026 mot 18,13 HT 2025. Sökande: 372 mot 287.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(244)
- Män34 %(128)
- 24 år eller yngre60 %222
- 25–34 år16 %59
- 35 år eller äldre24 %91
Anmälningskod LU-34508. Källa: UHR.