Grafisk design
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LU-T2026
Söktryck just nu, VT 2027: 355 sökande hittills (57 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 308
- 53 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 104
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,04 | 20,35 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,30 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 21,81 | 21,81 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 40 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2013 | 22,01 | Inget urval |
| VT 2014 | 22,00 | Inget urval |
| VT 2015 | 21,90 | 22,00 |
| VT 2016 | 20,60 | 22,50 |
| VT 2017 | 21,55 | 21,70 |
| VT 2018 | 21,80 | 22,28 |
| VT 2019 | 21,34 | 19,64 |
| VT 2020 | 21,15 | 21,87 |
| VT 2021 | 21,56 | 20,89 |
| VT 2022 | 21,25 | 20,70 |
| VT 2023 | 21,12 | 18,18 |
| VT 2024 | 21,67 | 20,00 |
| VT 2025 | 21,15 | 21,20 |
| VT 2026 | 20,35 | 21,81 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,50 |
| VT 2015 | 1,60 |
| VT 2016 | 1,30 |
| VT 2017 | 1,35 |
| VT 2018 | 1,45 |
| VT 2019 | 1,30 |
| VT 2020 | 1,45 |
| VT 2021 | 1,50 |
| VT 2022 | 1,30 |
| VT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | 1,20 |
| VT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2013 | 235 | 39 |
| VT 2014 | 229 | 31 |
| VT 2015 | 238 | 42 |
| VT 2016 | 230 | 43 |
| VT 2017 | 325 | 53 |
| VT 2018 | 333 | 70 |
| VT 2019 | 290 | 66 |
| VT 2020 | 247 | 46 |
| VT 2021 | 395 | 68 |
| VT 2022 | 352 | 64 |
| VT 2023 | 389 | 69 |
| VT 2024 | 476 | 93 |
| VT 2025 | 430 | 76 |
| VT 2026 | 308 | 53 |
Om kursen
Kursen syftar till att utveckla färdigheter inom grafisk design (med relevant mjukvara) och bildkonst, genom analys och produktion av kvalitativa grafiska designverk, dvs typografi, produktförpackningar etc.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-T2026
LU-T2026 · nationell antagning
308 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,04 | 14 | 20,35 | 13 | 99 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,81 | 1 | 21,81 | 1 | 15 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 15 | 1,30 | 13 | 48 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 15 | 165 | 13 | 49 |
Vanliga frågor om Grafisk design
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,35, HP 1,30 och BII 21,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 308 personer, varav 53 i första hand. 40 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 355 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,35 VT 2026 mot 21,15 VT 2025. Sökande: 308 mot 430.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor74 %(227)
- Män26 %(81)
- 24 år eller yngre69 %212
- 25–34 år26 %81
- 35 år eller äldre5 %15
Anmälningskod LU-T2026. Källa: UHR.