Grundläggande kemi
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-57003
VT 2026urval 2 · SU-57018
Söktryck just nu, VT 2027: 119 sökande hittills (61 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 77
- 14 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 114
- 60 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 3,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,4 | 16,93 | −3,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,05 | −0,50 |
| Betyg (BII) | 20,83 | 20,83 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 10 | 10 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Inget urval | Inget urval |
| VT 2020 | 20,83 | Inget urval |
| HT 2020 | Inget urval | Inget urval |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Inget urval | Inget urval |
| VT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2022 | 22,15 | Inget urval |
| VT 2023 | 14,49 | 16,55 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 19,00 | 19,70 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 21,15 | Inget urval |
| VT 2026 | 20,99 | 22,37 |
| HT 2026 | 16,93 | 20,83 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Inget urval |
| VT 2020 | Inget urval |
| HT 2020 | Inget urval |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,70 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 1,55 |
| VT 2023 | 1,10 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,65 |
| VT 2026 | 1,65 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 60 | 13 |
| VT 2018 | 110 | 51 |
| HT 2018 | 63 | 12 |
| VT 2019 | 83 | 42 |
| HT 2019 | 68 | 16 |
| VT 2020 | 123 | 67 |
| HT 2020 | 96 | 20 |
| VT 2021 | 123 | 52 |
| HT 2021 | 73 | 14 |
| VT 2022 | 110 | 58 |
| HT 2022 | 66 | 9 |
| VT 2023 | 114 | 56 |
| HT 2023 | 60 | 17 |
| VT 2024 | 105 | 61 |
| HT 2024 | 65 | 14 |
| VT 2025 | 119 | 51 |
| HT 2025 | 76 | 16 |
| VT 2026 | 114 | 60 |
| HT 2026 | 77 | 14 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 16,93 | 1,05 | 7,7 | 77 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 2,7 | 109 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans · VT 2026 | – | – | 1,2 | 43 |
Om kursen
Kursen ger en introduktion till kemin, samt en fördjupning i ett flertal kemiområden. Kursen behandlar grundläggande kemiska begrepp, jämviktslära, grundläggande termodynamik och inledande kvantmekanik. Vidare behandlas trender i periodiska systemet och grundläggande teorier för kemisk bindning.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Kemi vid Stockholms universitet
- Hjärnans biokemi, orienteringskursBI13,60HPAlla antogsSökande/plats1,8
- Biokemi IIBI–HP–Sökande/plats2,1
- Organisk kemi IIBI–HP–Sökande/plats1,7
- Analytisk kemi, grundkursBI–HP–Sökande/plats2,1
- Neurokemi med molekylär neurobiologiBI–HP–Sökande/plats–
- NeurokemiBI–HP–Sökande/plats1,9
- Livets molekyler, orienteringskursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
- Biokemi IBI–HP–Sökande/plats3,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-57003
SU-57003 · nationell antagning
77 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 2 | 221 | 2 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,4 | 4 | 16,93 | 4 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,83 | 1 | 20,83 | 1 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 3 | 1,05 | 3 | 4 |
VT 2026: anmälningskod SU-57018
SU-57018 · nationell antagning
114 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 1 | 225 | 1 | 17 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,99 | 2 | 20,99 | 1 | 14 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,37 | 1 | 22,37 | 1 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 2 | 1,65 | 1 | 16 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 34 | Alla antogs | 32 | 0 |
Vanliga frågor om Grundläggande kemi
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande kemi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,93, HP 1,05 och BII 20,83. VT 2026: BI 20,99, HP 1,65 och BII 22,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande kemi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 77 personer, varav 14 i första hand. 10 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 119 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Grundläggande kemi vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,93 HT 2026 mot 21,15 HT 2025. Sökande: 77 mot 76.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundläggande kemi mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(34)
- Män56 %(43)
- 24 år eller yngre56 %43
- 25–34 år29 %22
- 35 år eller äldre16 %12
Anmälningskod SU-57003. Källa: UHR.