Hästens beteendebiologi
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SLU-30121
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 148 sökande hittills (16 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 126
- 22 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 30
- Sökande per plats
- 2,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,28 | 16,5 | −1,78 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 18,3 | 18,45 | +0,15 |
| Antagna totalt | 60 | 45 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2018 | 18,20 | 18,88 |
| VT 2024 | 17,38 | 16,50 |
| VT 2025 | 18,54 | 16,50 |
| VT 2026 | 16,50 | 18,45 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2018 | 0,85 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2018 | 193 | 49 |
| VT 2024 | 132 | 28 |
| VT 2025 | 140 | 24 |
| VT 2026 | 126 | 22 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Kunskaper motsvarande grundläggande behörighet för högskolestudier.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Fler kurser i Biologi vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Hund- och kattetologiBI18,50HP0,65Sökande/plats4,3
- Djurparksdjurens beteendeBI17,50HP0,25Sökande/plats3,0
- Urban Ecology for the Development of Sustainable LivingBI–HP–Sökande/plats3,4
- Viltförvaltning och viltvårdBI–HP–Sökande/plats3,3
- Kryptogamer och naturvårdBI–HP–Sökande/plats4,2
- Skoglig naturvårdsvetenskapBI–HP–Sökande/plats3,1
- Skoglig naturvårdsvetenskapBI–HP–Sökande/plats3,1
- Insekternas mångfald och bevarandeBI–HP–Sökande/plats3,1
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SLU-30121
SLU-30121 · nationell antagning
126 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 225 | 12 | 225 | 9 | 25 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 21 | 16,5 | 16 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,3 | 5 | 18,45 | 3 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 21 | Alla antogs | 16 | 0 |
Vanliga frågor om Hästens beteendebiologi
Vad krävdes för att komma in på Hästens beteendebiologi vid Sveriges lantbruksuniversitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,5, alla behöriga antogs i HP och BII 18,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hästens beteendebiologi vid Sveriges lantbruksuniversitet?
VT 2026 sökte 126 personer, varav 22 i första hand. 45 antogs, alltså 2,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 148 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Hästens beteendebiologi vid Sveriges lantbruksuniversitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,5 VT 2026 mot 18,54 VT 2025. Sökande: 126 mot 140.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor98 %(123)
- Män2 %(3)
- 24 år eller yngre21 %26
- 25–34 år32 %40
- 35 år eller äldre48 %60
Anmälningskod SLU-30121. Källa: UHR.