Högskolepedagogik för lärare och handledare i verksamhetsförlagd utbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-61022
VT 2026urval 2 · KI-62014
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i urvalsgrupperna HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå).
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 160
- 126 i första hand
- Antagna
- 107
- urval 2
- Reserver
- 32
- Sökande per plats
- 1,5
- Låg konkurrens
- Sökande VT 2026
- 123
- 99 i första hand
- Antagna
- 94
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,3
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskolepoäng (HPAV) | 180 | 180 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 140 | 107 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskolepoäng (HPAV): högskolepoäng, avancerad nivå
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Högskolepoäng (HPAV) |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 225 |
| VT 2015 | Alla antogs |
| HT 2015 | 180 |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 180 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 240 |
| VT 2020 | 180 |
| HT 2020 | 180 |
| VT 2021 | 184 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 189 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 188 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 185 |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 180 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 74 | 46 |
| HT 2012 | 110 | 80 |
| VT 2013 | 57 | 40 |
| HT 2013 | 100 | 67 |
| VT 2014 | 82 | 56 |
| HT 2014 | 221 | 160 |
| VT 2015 | 105 | 73 |
| HT 2015 | 168 | 116 |
| VT 2016 | 101 | 69 |
| HT 2016 | 193 | 122 |
| VT 2017 | 97 | 59 |
| HT 2017 | 141 | 92 |
| VT 2018 | 96 | 57 |
| HT 2018 | 204 | 144 |
| VT 2019 | 114 | 91 |
| HT 2019 | 222 | 161 |
| VT 2020 | 136 | 100 |
| HT 2020 | 161 | 108 |
| VT 2021 | 141 | 112 |
| VT 2022 | 120 | 92 |
| HT 2022 | 137 | 102 |
| VT 2023 | 103 | 81 |
| HT 2023 | 156 | 115 |
| VT 2024 | 113 | 91 |
| HT 2024 | 171 | 126 |
| VT 2025 | 119 | 89 |
| HT 2025 | 183 | 136 |
| VT 2026 | 123 | 99 |
| HT 2026 | 160 | 126 |
Om kursen
Om kursen Kursen anordnas av institutionen för laboratoriemedicin (Labmed) i samverkan med enheten för undervisning och lärande (UoL). Målet är att stärka deltagarnas pedagogiska kompetens och att stimulera ett reflekterande, akademiskt förhållningssätt till högskolestudenters lärande i verksamhetsintegrerad och verksamhetsförlagd utbildning.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Yrkes- eller kandidatexamen om minst 180 hp inom hälso- och sjukvård. Dessutom krävs Svenska B/Svenska 3 och Engelska A/Engelska 6 med lägst betyget godkänd/E.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-61022
KI-61022 · nationell antagning
160 sökande, 126 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | 180 | 140 | 180 | 107 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 27 |
VT 2026: anmälningskod KI-62014
KI-62014 · nationell antagning
123 sökande, 99 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | Alla antogs | 115 | Alla antogs | 86 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om Högskolepedagogik för lärare och handledare i verksamhetsförlagd utbildning
Vad krävdes för att komma in på Högskolepedagogik för lärare och handledare i verksamhetsförlagd utbildning vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HPAV 180. VT 2026: alla behöriga antogs i HPAV. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskolepedagogik för lärare och handledare i verksamhetsförlagd utbildning vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 160 personer, varav 126 i första hand. 107 antogs, alltså 1,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Högskolepedagogik för lärare och handledare i verksamhetsförlagd utbildning vid Karolinska institutet?
Ja, den sjönk: i HPAV krävdes 180 HT 2026 mot 185 HT 2025. Sökande: 160 mot 183.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(129)
- Män19 %(31)
- 24 år eller yngre4 %7
- 25–34 år34 %54
- 35 år eller äldre62 %99
Anmälningskod KI-61022. Källa: UHR.