Italienska I i Italien
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SU-07045
Söktryck just nu, VT 2027: 79 sökande hittills (40 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 157
- 61 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 10,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,31 | 19,31 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,05 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 21,26 | 19,98 | −1,28 |
| Antagna totalt | 16 | 15 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | 21,53 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | 18,66 | 21,80 |
| VT 2023 | 21,35 | 22,09 |
| VT 2024 | 20,34 | 21,41 |
| VT 2025 | 18,46 | 21,05 |
| VT 2026 | 19,31 | 19,98 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 1,50 |
| VT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2016 | 46 | 16 |
| VT 2017 | 43 | 16 |
| VT 2018 | 48 | 20 |
| VT 2019 | 67 | 30 |
| VT 2020 | 69 | 39 |
| VT 2021 | 77 | 38 |
| VT 2022 | 109 | 57 |
| VT 2023 | 126 | 70 |
| VT 2024 | 126 | 61 |
| VT 2025 | 131 | 64 |
| VT 2026 | 157 | 61 |
Fler kurser i Italienska vid Stockholms universitet
- Italienska, förberedande kurs 1BI19,79HP1,05Sökande/plats6,1
- Italiensk grammatik, Italienska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Dante och Den gudomliga komedinBI14,88HPAlla antogsSökande/plats2,1
- Italienska, förberedande kurs 2BI–HP–Sökande/plats2,2
- Italienska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Italienska, läs- och hörförståelseBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Italiensk kultur, historia och samhälle, Italienska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Italiensk grammatik, Italienska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SU-07045
SU-07045 · nationell antagning
157 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 3 | 225 | 3 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,31 | 6 | 19,31 | 5 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,26 | 2 | 19,98 | 2 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 5 | 1,05 | 5 | 5 |
Vanliga frågor om Italienska I i Italien
Vad krävdes för att komma in på Italienska I i Italien vid Stockholms universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 1,05 och BII 19,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Italienska I i Italien vid Stockholms universitet?
VT 2026 sökte 157 personer, varav 61 i första hand. 15 antogs, alltså 10,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 79 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Italienska I i Italien vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,31 VT 2026 mot 18,46 VT 2025. Sökande: 157 mot 131.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor80 %(126)
- Män20 %(31)
- 24 år eller yngre61 %96
- 25–34 år30 %47
- 35 år eller äldre9 %14
Anmälningskod SU-07045. Källa: UHR.