Kandidatkurs och examensarbete i redovisning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-20441
VT 2026urval 2 · LU-60638
Söktryck just nu, VT 2027: 266 sökande hittills (90 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 211
- 61 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 20
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 233
- 93 i första hand
- Antagna
- 71
- urval 2
- Reserver
- 21
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,31 | 20,31 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,26 | 20,26 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 50 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2025 | 20,81 | 19,69 |
| HT 2025 | 20,21 | 21,10 |
| VT 2026 | 20,42 | 19,75 |
| HT 2026 | 20,31 | 20,26 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,50 |
| VT 2026 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 207 | 70 |
| HT 2024 | 149 | 49 |
| VT 2025 | 243 | 88 |
| HT 2025 | 210 | 60 |
| VT 2026 | 233 | 93 |
| HT 2026 | 211 | 61 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt 60 hp Företagsekonomi, varav 30 hp grundkurs i företagsekonomi (motsv FEKA10) och 30 hp fortsättningskurs/er i företagsekonomi (motsvarande kurserna FEKG11, FEKG21, FEKG51, FEKG61 och FEKG91) ska ingå.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i ämnet vid Lunds universitet
- Företagsekonomi fortsättningskurs 31-60 hp (kurspaket)BI17,71HP0,85Sökande/plats1,7
- Kandidatkurs och examensarbete i finansieringBI21,69HP1,90Sökande/plats3,0
- Kandidatkurs och examensarbete i marknadsföring (Kurspaket)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Kandidatkurs och examensarbete i Management and OrganizationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Kandidatkurs och examensarbete i marknadsföringBIAlla antogsHP–Sökande/plats4,6
- Kandidatkurs och examensarbete i entreprenörskap och Innovation (Kurspaket)BI19,79HP–Sökande/plats9,2
- Kandidatkurs och examensarbete i finansiering (kurspaket)BI–HP–Sökande/plats1,8
- Kandidatkurs och examensarbete i organisation och ledarskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-20441
LU-20441 · nationell antagning
211 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,31 | 4 | 20,31 | 3 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,26 | 1 | 20,26 | 1 | 8 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 30 | Alla antogs | 28 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 3 | 1,45 | 2 | 13 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 16 | 20 |
VT 2026: anmälningskod LU-60638
LU-60638 · nationell antagning
233 sökande, 93 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 4 | 20,42 | 4 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,75 | 1 | 19,75 | 1 | 3 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 48 | Alla antogs | 45 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 3 | 1,35 | 3 | 18 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 19 | 165 | 18 | 21 |
Vanliga frågor om Kandidatkurs och examensarbete i redovisning
Vad krävdes för att komma in på Kandidatkurs och examensarbete i redovisning vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,31, HP 1,45 och BII 20,26. VT 2026: BI 20,42, HP 1,35 och BII 19,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatkurs och examensarbete i redovisning vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 211 personer, varav 61 i första hand. 50 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 266 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatkurs och examensarbete i redovisning vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,31 HT 2026 mot 20,21 HT 2025. Sökande: 211 mot 210.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor39 %(82)
- Män61 %(129)
- 24 år eller yngre69 %145
- 25–34 år27 %56
- 35 år eller äldre5 %10
Anmälningskod LU-20441. Källa: UHR.