Kris, hållbarhet och innovation
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · FHS-26103
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 637
- 146 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 294
- Sökande per plats
- 18,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,67 | 21,21 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,33 | 21,45 | −0,88 |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | 20,96 | 20,55 |
| VT 2025 | 20,95 | 20,91 |
| VT 2026 | 21,21 | 21,45 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | 1,40 |
| VT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 507 | 90 |
| VT 2025 | 554 | 125 |
| VT 2026 | 637 | 146 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Engelska 6 (Engelska B).
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Försvarshögskolan Stockholm.
Fler kurser i Teknik i samhällsperspektiv vid Försvarshögskolan Stockholm
- Hot- och riskhanteringBI–HP–Sökande/plats6,9
- Systemperspektiv på totalförsvarBI–HP–Sökande/plats5,5
- Cyberoperationer i teori och praktikBI–HP–Sökande/plats2,8
- Taktiska och etiska aspekter på autonoma systemBI–HP–Sökande/plats2,7
- Strategisk ledning av förmågeutveckling och materielförsörjningBI–HP–Sökande/plats–
Alla kurser i Teknik i samhällsperspektiv vid Försvarshögskolan Stockholm
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod FHS-26103
FHS-26103 · nationell antagning
637 sökande, 146 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,67 | 23 | 21,21 | 19 | 226 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,33 | 3 | 21,45 | 3 | 53 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 13 | 1,35 | 12 | 78 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 38 |
Vanliga frågor om Kris, hållbarhet och innovation
Vad krävdes för att komma in på Kris, hållbarhet och innovation vid Försvarshögskolan Stockholm VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,21, HP 1,35 och BII 21,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kris, hållbarhet och innovation vid Försvarshögskolan Stockholm?
VT 2026 sökte 637 personer, varav 146 i första hand. 35 antogs, alltså 18,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kris, hållbarhet och innovation vid Försvarshögskolan Stockholm?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,21 VT 2026 mot 20,95 VT 2025. Sökande: 637 mot 554.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor66 %(421)
- Män34 %(216)
- 24 år eller yngre22 %142
- 25–34 år29 %185
- 35 år eller äldre49 %310
Anmälningskod FHS-26103. Källa: UHR.