Matematik I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-48089
VT 2026urval 2 · SU-48018
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 230 sökande hittills (71 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 333
- 113 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 68
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 241
- 94 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 2,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,42 | 20,19 | −0,23 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,69 | 19,69 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 60 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | 14,70 |
| HT 2024 | 18,43 | 18,08 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,70 | 20,37 |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 20,19 | 19,69 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | – |
| VT 2010 | – |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,05 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,35 |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 43 | 12 |
| VT 2010 | 37 | 14 |
| HT 2013 | 205 | 62 |
| VT 2014 | 131 | 36 |
| VT 2024 | 252 | 81 |
| HT 2024 | 259 | 93 |
| VT 2025 | 221 | 83 |
| HT 2025 | 301 | 92 |
| VT 2026 | 241 | 94 |
| HT 2026 | 333 | 113 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 20,19 | 1,25 | 5,6 | 333 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | 17,92 | 1,00 | 7,2 | 362 |
| Stockholms universitet Stockholm | 16,65 | 1,00 | 5,9 | 236 |
| Örebro universitet Matematik I, inriktning f-3 · Örebro · VT 2026 | – | – | 1,0 | 58 |
| Örebro universitet Matematik I, inriktning 4-6 · Örebro · VT 2026 | – | – | 0,9 | 31 |
Om kursen
Kursen behandlar grundläggande algebra, funktionslära, linjär algebra i två och tre dimensioner (matriser, determinanter, vektorer, linjärt beroende), envariabelanalys (gränsvärde, kontinuitet, derivata och integral med tillämpningar) samt flervariabelanalys (partiella derivator och dubbelintegraler). Kursens innehåll kan användas vid modellering inom en mängd områden exempelvis fysik och ekonomi.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Matematik vid Stockholms universitet
- Matematik IBI16,65HP1,00Sökande/plats5,9
- Matematik IBI17,92HP1,00Sökande/plats7,2
- Förberedande kurs i matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Utmanande matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
- Matematik II - Analys, del ABI–HP–Sökande/plats1,3
- Matematik för ekonomisk och statistisk analysBI15,72HP0,90Sökande/plats2,2
- Matematiska metoder för ekonomerBI–HP–Sökande/plats1,5
- Numerisk analys IBI–HP–Sökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-48089
SU-48089 · nationell antagning
333 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 18 | 225 | 12 | 53 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 30 | 20,19 | 20 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,69 | 11 | 19,69 | 7 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 30 | 1,25 | 20 | 25 |
VT 2026: anmälningskod SU-48018
SU-48018 · nationell antagning
241 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 30 | Alla antogs | 21 | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,4 | 51 | Alla antogs | 30 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,99 | 20 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 48 | Alla antogs | 26 | 0 |
Vanliga frågor om Matematik I
Vad krävdes för att komma in på Matematik I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,19, HP 1,25 och BII 19,69. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Matematik I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 333 personer, varav 113 i första hand. 60 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 230 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Matematik I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,19 HT 2026 mot 18,7 HT 2025. Sökande: 333 mot 301.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Matematik I mer?
Samma kurs finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(146)
- Män56 %(187)
- 24 år eller yngre30 %100
- 25–34 år33 %109
- 35 år eller äldre37 %124
Anmälningskod SU-48089. Källa: UHR.