Medie- och kommunikationsvetenskap A
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-42078
VT 2026urval 2 · SH-42032
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 288 sökande hittills (14 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 285
- 22 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 55
- Sökande per plats
- 57
- Bara 5 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 270
- 19 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 55
- Sökande per plats
- 54
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,85 | 19,32 | −1,53 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 5 | 5 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | 16,51 | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,10 | 16,56 |
| VT 2021 | 14,38 | 14,34 |
| HT 2021 | 15,02 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,76 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,76 | 20,64 |
| VT 2026 | 20,36 | Inget urval |
| HT 2026 | 19,32 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| VT 2026 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 278 | 24 |
| VT 2020 | 243 | 15 |
| HT 2020 | 490 | 31 |
| VT 2021 | 382 | 32 |
| HT 2021 | 336 | 21 |
| VT 2022 | 202 | 13 |
| HT 2022 | 233 | 16 |
| VT 2023 | 177 | 20 |
| HT 2023 | 241 | 14 |
| VT 2024 | 252 | 19 |
| HT 2024 | 256 | 18 |
| VT 2025 | 231 | 11 |
| HT 2025 | 275 | 16 |
| VT 2026 | 270 | 19 |
| HT 2026 | 285 | 22 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Södertörns högskola
- Medieproduktion: visuellt berättandeBI21,80HP–Sökande/plats–
- Medie- och kommunikationsvetenskap CBI–HP–Sökande/plats–
- Digitala medieteknologier: produktion och mediekunnighetBI–HP–Sökande/plats4,0
- Medie- och kommunikationsvetenskap BBI–HP–Sökande/plats–
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Södertörns högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-42078
SH-42078 · nationell antagning
285 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,85 | 2 | 19,32 | 2 | 48 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 1 | 1,30 | 1 | 21 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 2 | 165 | 2 | 24 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
VT 2026: anmälningskod SH-42032
SH-42032 · nationell antagning
270 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,36 | 2 | 20,36 | 2 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 1 | 1,20 | 1 | 12 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 2 | 165 | 2 | 15 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap A
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,32, HP 1,30 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 20,36, HP 1,20 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 285 personer, varav 22 i första hand. 5 antogs, alltså 57 sökande per antagen. Till VT 2027 har 288 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,32 HT 2026 mot 16,76 HT 2025. Sökande: 285 mot 275.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(225)
- Män21 %(60)
- 24 år eller yngre68 %194
- 25–34 år28 %79
- 35 år eller äldre4 %12
Anmälningskod SH-42078. Källa: UHR.