Medie- och kommunikationsvetenskap, introduktionskurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-71015
VT 2026urval 2 · GU-71006
Söktryck just nu, VT 2027: 316 sökande hittills (49 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 263
- 19 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 49
- Sökande per plats
- 17,5
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 251
- 38 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 36
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,53 | 19,05 | −0,48 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,95 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,7 | 18,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 15 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 19,69 | Inget urval |
| VT 2021 | 19,19 | Inget urval |
| HT 2021 | 19,79 | Inget urval |
| VT 2022 | 19,53 | 19,05 |
| HT 2022 | 14,33 | 13,80 |
| VT 2023 | 18,54 | Inget urval |
| HT 2023 | 18,69 | 19,62 |
| VT 2024 | 18,05 | 17,05 |
| HT 2024 | 18,54 | 21,40 |
| VT 2025 | 17,45 | 19,28 |
| HT 2025 | 18,36 | 17,82 |
| VT 2026 | 16,67 | 17,40 |
| HT 2026 | 19,05 | 18,70 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 1,15 |
| VT 2021 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 450 | 54 |
| VT 2021 | 399 | 53 |
| HT 2021 | 383 | 38 |
| VT 2022 | 234 | 39 |
| HT 2022 | 316 | 50 |
| VT 2023 | 253 | 35 |
| HT 2023 | 307 | 41 |
| VT 2024 | 237 | 30 |
| HT 2024 | 327 | 54 |
| VT 2025 | 276 | 52 |
| HT 2025 | 264 | 33 |
| VT 2026 | 251 | 38 |
| HT 2026 | 263 | 19 |
Om kursen
Kort om kursen I introduktionskursen i medie- och kommunikationsvetenskap utvecklar du grundläggande kunskaper om betydelsen av medier och kommunikation i olika delar av samhället. Om utbildningen Kursen omfattar fyra delkurser som introducerar centrala teorier, modeller och begrepp inom ämnet. Den första delkursen kommer att ge dig en bättre förståelse för hur individer söker, tolkar och använder information och olika typer av medieinnehåll.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Göteborgs universitet
- Risk- och kriskommunikation ur ett medborgarperspektivBI17,60HPAlla antogsSökande/plats2,6
- Studiepraktik: Medie- och kommunikationsvetenskapBI–HP–Sökande/plats2,1
- Analys av medier, opinioner och kommunikationBI–HP–Sökande/plats–
- Medie- och kommunikationsvetenskap, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats–
- Samhälle, organisation och kommunikationBI–HP–Sökande/plats–
- Medie- och kommunikationsvetenskap, fördjupningskursBI–HP–Sökande/plats–
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
GU-71015 · nationell antagning
263 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 7 | 150 | 5 | 19 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,53 | 6 | 19,05 | 4 | 45 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,7 | 1 | 18,7 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 6 | 0,95 | 5 | 27 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
GU-71013 · nationell antagning
6 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
GU-71006 · nationell antagning
251 sökande, 38 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 8 | 97 | 8 | 15 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,32 | 8 | 16,67 | 8 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 1 | 17,4 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 8 | 0,75 | 8 | 23 |
GU-71003 · nationell antagning
4 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap, introduktionskurs
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap, introduktionskurs vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,05, HP 0,95 och BII 18,7. VT 2026: BI 16,67, HP 0,75 och BII 17,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap, introduktionskurs vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 263 personer, varav 19 i första hand. 15 antogs, alltså 17,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 316 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskap, introduktionskurs vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,05 HT 2026 mot 18,36 HT 2025. Sökande: 263 mot 264.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(200)
- Män24 %(63)
- 24 år eller yngre71 %186
- 25–34 år24 %63
- 35 år eller äldre5 %14
Anmälningskod GU-71015. Källa: UHR.