Modevetenskap I
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-18036
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 761
- 199 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 50
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,97 | 15,89 | −2,08 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,25 | −0,50 |
| Betyg (BII) | 17,81 | 13,77 | −4,04 |
| Antagna totalt | 190 | 180 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 16,45 | 15,00 |
| HT 2016 | 16,70 | 15,07 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,46 | 13,46 |
| HT 2021 | 14,64 | 13,46 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,39 | 16,67 |
| HT 2026 | 15,89 | 13,77 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | 0,40 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 673 | 172 |
| HT 2016 | 727 | 166 |
| HT 2017 | 599 | 150 |
| HT 2018 | 572 | 136 |
| HT 2019 | 513 | 124 |
| HT 2020 | 888 | 218 |
| HT 2021 | 774 | 192 |
| HT 2022 | 567 | 154 |
| HT 2023 | 559 | 175 |
| HT 2024 | 645 | 187 |
| HT 2025 | 703 | 203 |
| HT 2026 | 761 | 199 |
Fler kurser i Övrigt inom historisk-filosofiska ämnen vid Stockholms universitet
- Lyx, medier och marknadsföringBI–HP–Sökande/plats7,0
- Modevetenskap IIBI–HP–Sökande/plats1,5
- Mode och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats3,4
- Mode som industriBI–HP–Sökande/plats–
- Modevetenskap - kandidatkursBI–HP–Sökande/plats2,9
- Modevetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBI–HP–Sökande/plats3,2
- DräkthistoriaBI–HP–Sökande/plats–
Alla kurser i Övrigt inom historisk-filosofiska ämnen vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-18036
SU-18036 · nationell antagning
761 sökande, 199 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 134 | 37 | 19 | 35 | 4 |
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,97 | 78 | 15,89 | 73 | 44 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,81 | 6 | 13,77 | 7 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 60 | 0,25 | 57 | 6 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Modevetenskap I
Vad krävdes för att komma in på Modevetenskap I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,89, HP 0,25 och BII 13,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Modevetenskap I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 761 personer, varav 199 i första hand. 180 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Modevetenskap I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,89 HT 2026 mot 15,39 HT 2025. Sökande: 761 mot 703.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(672)
- Män12 %(89)
- 24 år eller yngre81 %615
- 25–34 år15 %111
- 35 år eller äldre5 %35
Anmälningskod SU-18036. Källa: UHR.