Projektledning och projektmetodik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LU-T2004
Söktryck just nu, VT 2027: 245 sökande hittills (42 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 231
- 48 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 47
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,31 | 19,79 | −0,52 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 0,75 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 21,1 | 19,61 | −1,49 |
| Antagna totalt | 55 | 50 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2011 | – | – |
| VT 2012 | 21,20 | Inget urval |
| VT 2013 | 20,40 | Inget urval |
| VT 2014 | 21,06 | Inget urval |
| VT 2015 | 20,50 | 20,52 |
| VT 2016 | 21,04 | 20,94 |
| VT 2017 | 21,26 | 20,10 |
| VT 2018 | 21,00 | 22,50 |
| VT 2019 | 20,46 | 19,38 |
| VT 2020 | 19,58 | 18,55 |
| VT 2021 | 20,24 | 22,40 |
| VT 2022 | 18,07 | 20,20 |
| VT 2023 | 16,81 | Alla antogs |
| VT 2024 | 16,94 | 19,27 |
| VT 2025 | 18,49 | 19,64 |
| VT 2026 | 19,79 | 19,61 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2011 | – |
| VT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,40 |
| VT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 1,40 |
| VT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 1,05 |
| VT 2019 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,10 |
| VT 2021 | 1,30 |
| VT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,35 |
| VT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2011 | 111 | 30 |
| VT 2012 | 154 | 39 |
| VT 2013 | 215 | 36 |
| VT 2014 | 248 | 37 |
| VT 2015 | 258 | 35 |
| VT 2016 | 265 | 41 |
| VT 2017 | 229 | 50 |
| VT 2018 | 247 | 48 |
| VT 2019 | 229 | 52 |
| VT 2020 | 166 | 33 |
| VT 2021 | 249 | 55 |
| VT 2022 | 132 | 19 |
| VT 2023 | 133 | 21 |
| VT 2024 | 151 | 31 |
| VT 2025 | 181 | 35 |
| VT 2026 | 231 | 48 |
Om kursen
Hur planeras och genomförs ett framgångsrikt projekt? Oavsett bransch krävs kunskap om planering, styrning och uppföljning för att nå uppsatta mål. Den här kursen ger dig en grundläggande förståelse för projektledningens metoder och verktyg. Att leda och genomföra projekt är en central del i många yrken och branscher. Ett väl genomfört projekt kräver tydliga mål, strukturerad planering och aktiv uppföljning. I den här kursen får du en bred introduktion till projektledning och projektmetodik.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-T2004
LU-T2004 · nationell antagning
231 sökande, 48 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,31 | 17 | 19,79 | 15 | 42 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,1 | 2 | 19,61 | 2 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 19 | 0,75 | 17 | 16 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 16 | 25 |
Vanliga frågor om Projektledning och projektmetodik
Vad krävdes för att komma in på Projektledning och projektmetodik vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,79, HP 0,75 och BII 19,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Projektledning och projektmetodik vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 231 personer, varav 48 i första hand. 50 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 245 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Projektledning och projektmetodik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,79 VT 2026 mot 18,49 VT 2025. Sökande: 231 mot 181.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor72 %(166)
- Män28 %(65)
- 24 år eller yngre56 %129
- 25–34 år31 %72
- 35 år eller äldre13 %30
Anmälningskod LU-T2004. Källa: UHR.