Rättsinformatik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-29076
VT 2026urval 2 · SU-29018
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PGIU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 238 sökande hittills (174 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 289
- 210 i första hand
- Antagna
- 278
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1
- Låg konkurrens
- Sökande VT 2026
- 236
- 156 i första hand
- Antagna
- 211
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,1
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PGIU | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 288 | 278 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 206 | 127 |
| VT 2018 | 219 | 150 |
| HT 2018 | 241 | 164 |
| VT 2019 | 222 | 141 |
| HT 2019 | 193 | 116 |
| VT 2020 | 192 | 141 |
| HT 2020 | 222 | 144 |
| VT 2021 | 161 | 118 |
| HT 2021 | 201 | 133 |
| VT 2022 | 192 | 137 |
| HT 2022 | 218 | 162 |
| VT 2023 | 192 | 137 |
| HT 2023 | 208 | 146 |
| VT 2024 | 195 | 144 |
| HT 2024 | 245 | 180 |
| VT 2025 | 224 | 156 |
| HT 2025 | 245 | 179 |
| VT 2026 | 236 | 156 |
| HT 2026 | 289 | 210 |
Om kursen
- Omfattning
- 6 högskolepoäng
- Behörighet
- För tillträde till undervisning och examination krävs godkända resultat i de kurser som ingår i första, andra, tredje, fjärde och femte terminen samt fullgjorda obligatorier i Förvaltningsrätt med förvaltningsprocessrätt.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI20,21HP1,25Sökande/plats10,6
- Arbetslivets juridik IBI19,50HP1,00Sökande/plats10,7
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI19,63HP1,20Sökande/plats5,1
- Grundkurs i handelsrätt: Beskattningsrätt I (distans)BI–HP–Sökande/plats3,9
- Offentlig upphandlingBI–HP–Sökande/plats4,9
- Affärsjuridik för företagsekonomerBI–HP–Sökande/plats7,5
- Civilrätt DBI–HP–Sökande/plats1,1
- AssociationsrättBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-29076
SU-29076 · nationell antagning
289 sökande, 210 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 288 | Alla antogs | 278 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-29018
SU-29018 · nationell antagning
236 sökande, 156 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 231 | Alla antogs | 211 | 0 |
Vanliga frågor om Rättsinformatik
Vad krävdes för att komma in på Rättsinformatik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Rättsinformatik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 289 personer, varav 210 i första hand. 278 antogs, alltså 1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 238 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(194)
- Män33 %(95)
- 24 år eller yngre66 %190
- 25–34 år30 %87
- 35 år eller äldre4 %12
Anmälningskod SU-29076. Källa: UHR.