Statistik: Affärsanalys
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-22304
VT 2026urval 2 · LU-62303
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 65 sökande hittills (7 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 80
- 8 i första hand
- Antagna
- 13
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 51
- 2 i första hand
- Antagna
- 14
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,4 | 22,04 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 15 | 13 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2016 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2017 | 20,10 | Inget urval |
| VT 2018 | 21,30 | Inget urval |
| VT 2019 | 21,50 | 19,10 |
| HT 2019 | 20,47 | 20,05 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,00 | Alla antogs |
| VT 2021 | 19,79 | Alla antogs |
| HT 2021 | 20,68 | 18,70 |
| VT 2022 | 19,84 | Inget urval |
| HT 2022 | 21,54 | Inget urval |
| VT 2023 | 19,38 | Inget urval |
| HT 2023 | 20,63 | Inget urval |
| VT 2024 | 22,20 | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2025 | 22,50 | 21,56 |
| HT 2025 | 20,57 | Inget urval |
| VT 2026 | 19,32 | Inget urval |
| HT 2026 | 22,04 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | 1,60 |
| VT 2018 | 1,60 |
| VT 2019 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,45 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,60 |
| VT 2023 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,50 |
| VT 2024 | 1,45 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 1,50 |
| HT 2025 | 1,45 |
| VT 2026 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2016 | 47 | 1 |
| VT 2017 | 54 | 3 |
| VT 2018 | 73 | 10 |
| VT 2019 | 54 | 10 |
| HT 2019 | 61 | 13 |
| VT 2020 | 56 | 10 |
| HT 2020 | 111 | 24 |
| VT 2021 | 78 | 10 |
| HT 2021 | 96 | 18 |
| VT 2022 | 48 | 5 |
| HT 2022 | 62 | 9 |
| VT 2023 | 48 | 7 |
| HT 2023 | 44 | 7 |
| VT 2024 | 59 | 6 |
| HT 2024 | 58 | 10 |
| VT 2025 | 70 | 8 |
| HT 2025 | 64 | 8 |
| VT 2026 | 51 | 2 |
| HT 2026 | 80 | 8 |
Om kursen
Hur använder företag data för att förstå våra beteenden och fatta smarta beslut? I den här kursen får du utforska Big Data och lära dig statistiska metoder som hjälper till att lösa verkliga affärsutmaningar. Business analytics handlar om att använda data för att fatta smarta och faktabaserade beslut. Den här kursen passar dig som har grundläggande kunskaper i statistik och vill lära dig praktiska metoder för att analysera data.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande samt kunskaper motsvarande STAA41 Statistik: Grundkurs 1, 15 hp
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Statistik vid Lunds universitet
- Statistik: Grundkurs 1BI20,16HP1,35Sökande/plats1,9
- Statistik: GrundkursBI19,90HP1,45Sökande/plats8,7
- Statistik: Visualisering av dataBI21,35HP1,10Sökande/plats3,0
- Statistik: Grundkurs 2BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Statistik: Bayesianska metoderBI21,50HP1,35Sökande/plats2,3
- Statistik: Programmering för statistikerBI21,79HP1,50Sökande/plats4,8
- Statistik: RegressionsanalysBI21,56HP1,55Sökande/plats3,8
- Statistik: Deep learning och metoder för artificiell intelligensBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-22304
LU-22304 · nationell antagning
80 sökande, 8 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,4 | 2 | 22,04 | 2 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | 98 | 4 | 86 | 3 | 3 |
| EGIBU Lärosätets eget urval | 105 | 5 | 105 | 5 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 2 | 1,55 | 2 | 7 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 2 | 165 | 1 | 14 |
| SGPOL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod LU-62303
LU-62303 · nationell antagning
51 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,78 | 4 | 19,32 | 5 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,29 | 1 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 5 | 1,25 | 5 | 5 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 5 | 165 | 4 | 7 |
Vanliga frågor om Statistik: Affärsanalys
Vad krävdes för att komma in på Statistik: Affärsanalys vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,04, HP 1,55 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 19,32, HP 1,25 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik: Affärsanalys vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 80 personer, varav 8 i första hand. 13 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 65 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Statistik: Affärsanalys vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 22,04 HT 2026 mot 20,57 HT 2025. Sökande: 80 mot 64.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(29)
- Män64 %(51)
- 24 år eller yngre78 %62
- 25–34 år19 %15
- 35 år eller äldre4 %3
Anmälningskod LU-22304. Källa: UHR.