Statsvetenskap I
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-61017
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 282
- 25 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 50
- Sökande per plats
- 10,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 19,01 | +0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,68 | 19,68 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 36 | 26 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 14,50 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,89 | Alla antogs |
| HT 2026 | 19,01 | 19,68 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 242 | 14 |
| VT 2019 | 193 | 36 |
| HT 2019 | 184 | 16 |
| VT 2020 | 218 | 28 |
| HT 2020 | 255 | 36 |
| VT 2021 | 235 | 32 |
| HT 2021 | 229 | 17 |
| VT 2022 | 175 | 27 |
| HT 2022 | 165 | 16 |
| VT 2023 | 135 | 20 |
| HT 2023 | 133 | 9 |
| VT 2024 | 138 | 20 |
| HT 2024 | 165 | 16 |
| HT 2025 | 204 | 18 |
| HT 2026 | 282 | 25 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad | 20,45 | 0,75 | – | 59 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 19,01 | 1,05 | 10,8 | 282 |
| Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans | 18,96 | 0,90 | 14,8 | 664 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-61017
MAU-61017 · nationell antagning
282 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 10 | 19,01 | 7 | 39 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,68 | 1 | 19,68 | 1 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 11 | 1,05 | 10 | 28 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 157,5 | 10 | 127,5 | 6 | 27 |
| HPPRG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Statsvetenskap I
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap I vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,05 och BII 19,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statsvetenskap I vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 282 personer, varav 25 i första hand. 26 antogs, alltså 10,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Statsvetenskap I vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 15,89 HT 2025. Sökande: 282 mot 204.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Statsvetenskap I mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(184)
- Män35 %(98)
- 24 år eller yngre72 %203
- 25–34 år19 %54
- 35 år eller äldre9 %25
Anmälningskod MAU-61017. Källa: UHR.