Statsvetenskap II
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-42077
VT 2026urval 2 · SU-42038
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper INT (lärosätets eget urval), PGL (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 315 sökande hittills (174 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 245
- 102 i första hand
- Antagna
- 85
- urval 2
- Reserver
- 47
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 241
- 132 i första hand
- Antagna
- 136
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,8
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| INT | 40 | 40 | Oförändrad |
| PGL | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 85 | 85 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 21 | 20 |
| HT 2011 | 15 | 14 |
| VT 2012 | 215 | 97 |
| HT 2012 | 272 | 110 |
| VT 2013 | 258 | 112 |
| HT 2013 | 281 | 108 |
| VT 2014 | 269 | 110 |
| HT 2014 | 302 | 119 |
| VT 2015 | 248 | 106 |
| HT 2015 | 284 | 99 |
| VT 2016 | 232 | 101 |
| HT 2016 | 279 | 114 |
| VT 2017 | 254 | 103 |
| HT 2017 | 265 | 96 |
| VT 2018 | 224 | 108 |
| HT 2018 | 248 | 96 |
| VT 2019 | 245 | 117 |
| HT 2019 | 275 | 131 |
| VT 2020 | 224 | 109 |
| HT 2020 | 250 | 95 |
| VT 2021 | 279 | 139 |
| HT 2021 | 256 | 109 |
| VT 2022 | 196 | 91 |
| HT 2022 | 226 | 124 |
| VT 2023 | 246 | 147 |
| HT 2023 | 216 | 117 |
| VT 2024 | 198 | 122 |
| HT 2024 | 215 | 119 |
| VT 2025 | 216 | 117 |
| HT 2025 | 241 | 113 |
| VT 2026 | 241 | 132 |
| HT 2026 | 245 | 102 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 2,9 | 245 |
| Karlstads universitet Karlstad | 1,9 | 25 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Statsvetenskap I, 30 hp (eller motsvarande) eller Statsvetenskap på engelska I, 30 hp (eller motsvarande).
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Statsvetenskap vid Stockholms universitet
- Statsvetenskap I - kurspaketBI19,69HP1,20Sökande/plats7,6
- Statsvetenskap III - kurspaketBI–HP–Sökande/plats3,7
- Internationell politikBI21,25HP1,55Sökande/plats–
- Statsvetenskap I på engelska - kurspaketBI20,10HP0,85Sökande/plats9,1
- Svensk politikBI21,50HP1,55Sökande/plats–
- Statsvetenskap III på engelska - kurspaketBI–HP–Sökande/plats3,7
- Statsvetenskap på engelska IIBI–HP–Sökande/plats2,3
- Statsvetenskap med inriktning internationell säkerhet och organisationBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-42077
SU-42077 · nationell antagning
245 sökande, 102 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| INT Lärosätets eget urval | 40 | 16 | 40 | 21 | 47 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 69 | Alla antogs | 64 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-42038
SU-42038 · nationell antagning
241 sökande, 132 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 164 | Alla antogs | 136 | 0 |
Vanliga frågor om Statsvetenskap II
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap II vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen INT 40 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statsvetenskap II vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 245 personer, varav 102 i första hand. 85 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 315 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Statsvetenskap II mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(137)
- Män44 %(108)
- 24 år eller yngre68 %166
- 25–34 år24 %58
- 35 år eller äldre9 %21
Anmälningskod SU-42077. Källa: UHR.