Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-E1026
VT 2026urval 1 · LU-E1012
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 394 sökande hittills (363 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 466
- 391 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 1
- Reserver
- 211
- Sökande per plats
- 6,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 364
- 316 i första hand
- Antagna
- 142
- urval 1
- Reserver
- 75
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2014 | 17,04 | – |
| HT 2014 | 17,27 | – |
| VT 2015 | 18,54 | – |
| HT 2015 | 20,38 | Inget urval |
| VT 2016 | 20,75 | Inget urval |
| HT 2016 | 20,83 | Inget urval |
| VT 2017 | 19,50 | Inget urval |
| HT 2017 | 21,50 | Inget urval |
| VT 2018 | 19,85 | Inget urval |
| HT 2018 | 21,37 | 19,38 |
| VT 2019 | 19,00 | 19,73 |
| HT 2019 | 21,90 | Inget urval |
| VT 2020 | 20,98 | 19,27 |
| HT 2020 | 19,00 | Inget urval |
| VT 2021 | 20,62 | Alla antogs |
| HT 2021 | 20,67 | Inget urval |
| VT 2022 | 21,20 | Inget urval |
| HT 2022 | 20,84 | Inget urval |
| VT 2023 | 21,11 | Inget urval |
| HT 2023 | 20,25 | 19,77 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 19,64 | Alla antogs |
| VT 2025 | – | – |
| HT 2025 | 19,60 | Alla antogs |
| VT 2026 | 18,47 | – |
| HT 2026 | 21,50 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2014 | – |
| HT 2014 | – |
| VT 2015 | – |
| HT 2015 | Inget urval |
| VT 2016 | – |
| HT 2016 | – |
| VT 2017 | – |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | – |
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Inget urval |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2014 | 92 | 63 |
| HT 2014 | 136 | 101 |
| VT 2015 | 143 | 108 |
| HT 2015 | 213 | 157 |
| VT 2016 | 200 | 161 |
| HT 2016 | 229 | 165 |
| VT 2017 | 196 | 138 |
| HT 2017 | 282 | 207 |
| VT 2018 | 338 | 201 |
| HT 2018 | 403 | 263 |
| VT 2019 | 461 | 332 |
| HT 2019 | 510 | 344 |
| VT 2020 | 459 | 327 |
| HT 2020 | 463 | 323 |
| VT 2021 | 617 | 465 |
| HT 2021 | 567 | 340 |
| VT 2022 | 626 | 490 |
| HT 2022 | 562 | 443 |
| VT 2023 | 527 | 452 |
| HT 2023 | 624 | 501 |
| VT 2024 | 477 | 401 |
| HT 2024 | 487 | 373 |
| VT 2025 | 346 | 310 |
| HT 2025 | 464 | 390 |
| VT 2026 | 364 | 316 |
| HT 2026 | 466 | 391 |
Om kursen
Vill du bo, arbeta eller studera i Sverige? Denna intensiva kurs hjälper dig att lära dig svenska från grunden och nå en nivå som öppnar dörrar till universitetsstudier och yrkesliv i Sverige - på bara två terminer. SFSH60 är en heltidskurs i svenska som riktar sig till nybörjare. På bara ett läsår gör du snabba framsteg och får de språkkunskaper som krävs för att studera eller arbeta i Sverige.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Svenska/Nordiska Språk vid Lunds universitet
- Svenska som främmande språk: Nybörjarkurs 1BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Svenska som främmande språk: Nivå 1 och 2BIAlla antogsHP–Sökande/plats1,8
- Svenska som främmande språk: Nivå 5-8 distanskursBI19,35HPAlla antogsSökande/plats3,2
- Svenska som främmande språk: Nivå 5-8BI21,95HP0,70Sökande/plats–
- Svenska som främmande språk: Nybörjarkurs 3BI15,13HPAlla antogsSökande/plats2,1
- Svenska för studerande med utländsk bakgrund: Praktisk svensk grammatikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Svenska som främmande språk: Nybörjarkurs 2BIAlla antogsHP–Sökande/plats2,3
- Svenska: Akademiskt skrivandeBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-E1026
LU-E1026 · internationell antagning
466 sökande, 391 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,5 | 36 | – | – | 168 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 34 | – | – | 153 |
VT 2026: anmälningskod LU-E1012
LU-E1012 · internationell antagning
364 sökande, 316 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,47 | 73 | – | – | 58 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 69 | – | – | 42 |
Vanliga frågor om Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8
Vad krävdes för att komma in på Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen BI 21,5 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 18,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 466 personer, varav 391 i första hand. 70 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 394 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,5 HT 2026 mot 19,6 HT 2025. Sökande: 466 mot 464.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(290)
- Män38 %(176)
- 24 år eller yngre32 %148
- 25–34 år41 %192
- 35 år eller äldre27 %126
Anmälningskod LU-E1026. Källa: UHR.