Vad krävdes för att komma in på Engelska HT 2026?

BImedian 17,55 av max 22,5 · HT 2026
HPmedian Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in. HT 2026
Källa: UHR, urval 2, 5 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
788
+18 % mot HT 2025
Antagna
321
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
2,5
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
5 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Engelska HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Jönköping University Engelska, 1-30 hp · Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid 17,5518,20–2294,6
Högskolan i Gävle Engelska (1-30) · Ortsoberoende · Distans Alla antogsAlla antogsAlla antogs3142,9
Högskolan i Gävle Engelska (1-30) · Ortsoberoende · Distans · halvfart Alla antogsAlla antogsAlla antogs1361,4
Högskolan i Gävle Engelska (31-60) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs –––652,0
Högskolan i Gävle Engelska (61-90) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs –––441,6

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Engelska VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Högskolan i Gävle Engelska (1-30) · Ortsoberoende · Distans · halvfart 13,47Alla antogsAlla antogs1763,5
Högskolan i Gävle Engelska (31-60) · Ortsoberoende · Distans · blandad tid · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs –––382,1
Högskolan i Gävle Engelska (31-60) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs –––271,5

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 16,98, lägst 16,75, högst 17,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,75, lägst 16,60, högst 18,89 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,06, lägst 18,71, högst 19,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 19,39, lägst 17,15, högst 20,26 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,15, lägst 17,39, högst 20,07 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 18,97, lägst 13,35, högst 20,75 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 20,75, lägst 20,06, högst 21,44 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 13,91, lägst 13,91, högst 13,91 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,68, lägst 16,68, högst 16,68 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,55, lägst 17,55, högst 17,55 (1 lärosäten med poänggräns)17,55

Vårtermin (VT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026VT 2011: median BI 12,95, lägst 12,95, högst 12,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median BI 18,31, lägst 18,29, högst 18,33 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 16,88, lägst 14,25, högst 18,45 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 16,49, lägst 13,95, högst 19,75 (4 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 18,35, lägst 16,13, högst 19,35 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 19,72, lägst 15,30, högst 19,90 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 18,73, lägst 12,24, högst 19,99 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 15,55, lägst 15,55, högst 15,55 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 14,60, lägst 14,60, högst 14,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 16,50, lägst 16,50, högst 16,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 14,39, lägst 13,07, högst 15,70 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 14,89, lägst 14,36, högst 15,41 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 16,98, lägst 16,98, högst 16,98 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 13,47, lägst 13,47, högst 13,47 (1 lärosäten med poänggräns)13,47
Visa som tabell
Engelska: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202617,5517,5517,5513,4713,4713,47
2025––––––
202416,6816,6816,68–––
2023–––16,9816,9816,98
2022–––14,3614,8915,41
2021–––13,0714,3915,70
202013,9113,9113,9116,5016,5016,50
2019–––14,6014,6014,60
2018–––15,5515,5515,55
2017–––12,2418,7319,99
201620,0620,7521,4415,3019,7219,90
201513,3518,9720,7516,1318,3519,35
201417,3919,1520,0713,9516,4919,75
201317,1519,3920,2614,2516,8818,45
201218,7119,0619,4018,2918,3118,33
201116,6017,7518,8912,9512,9512,95
201016,7516,9817,20–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026HT 2011: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,80, lägst 0,70, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,18, lägst 0,90, högst 1,45 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,70, lägst 0,60, högst 1,00 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)0,75

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026VT 2012: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median HP 0,80, lägst 0,70, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,90, lägst 0,80, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 0,68, lägst 0,40, högst 0,95 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,88, lägst 0,80, högst 0,95 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 0,88, lägst 0,75, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)0,88
Visa som tabell
Engelska: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
2026––––––
2025––––––
2024––––––
2023––––––
2022––––––
2021––––––
2020––––––
2019––––––
2018––––––
2017–––0,750,881,00
20160,750,750,750,800,880,95
20150,850,850,850,400,680,95
20140,600,701,000,800,901,00
20130,901,181,450,700,800,90
20120,700,800,900,600,600,60
20110,700,700,70–––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Engelska?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Jönköping University (Ortsoberoende): 17,55 i urvalsgruppen BI.

Var är det lättast att komma in på Engelska?

Vid Högskolan i Gävle (Ortsoberoende) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Hur många sökte Engelska HT 2026?

788 sökte kursen vid 2 lärosäten och 321 antogs, alltså ungefär 2,5 sökande per plats. 116 hade det som förstahandsval.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom engelska

Visa alla