Vad krävdes för att komma in på Etnologi A HT 2026?

BImedian 19,30 lägst–högst 18,17–20,42 +7,10 mot HT 2025
HPmedian 0,83 lägst–högst 0,70–0,95
Källa: UHR, urval 2, 4 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
602
+23,6 % mot HT 2025
Antagna
57
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
10,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Etnologi A HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Ortsoberoende · Distans 20,4220,270,9532616,3+8,22
Uppsala universitet Uppsala 18,17Alla antogs0,701789,9–
Södertörns högskola Etnologi A, inriktning kulturell mångfald · Huddinge Alla antogsInget urvalAlla antogs676,7–
Umeå universitet Umeå Alla antogsInget urvalAlla antogs31––

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Etnologi A VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Uppsala universitet Uppsala Alla antogsAlla antogsAlla antogs1645,5
Södertörns högskola Etnologi A, inriktning kulturell mångfald · Huddinge Alla antogsInget urvalAlla antogs686,8

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2021: median BI 16,52, lägst 15,83, högst 17,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,14, lägst 16,14, högst 16,14 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 12,20, lägst 12,20, högst 12,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,30, lägst 18,17, högst 20,42 (2 lärosäten med poänggräns)19,30

Vårtermin (VT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026VT 2022: median BI 20,73, lägst 20,73, högst 20,73 (1 lärosäten med poänggräns)20,73
Visa som tabell
Etnologi A: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202618,1719,3020,42–––
202512,2012,2012,20–––
2024––––––
2023––––––
202216,1416,1416,1420,7320,7320,73
202115,8316,5217,20–––
2020––––––
2019––––––
2018––––––
2017––––––
2016––––––
2015––––––
2014––––––
2013––––––
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Etnologi A?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Ortsoberoende): 20,42 i urvalsgruppen BI och 0,95 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Etnologi A?

Vid Södertörns högskola (Huddinge) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Etnologi A?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,70–0,95 beroende på lärosäte, med medianen 0,83. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Etnologi A HT 2026?

602 sökte kursen vid 3 lärosäten och 57 antogs, alltså ungefär 10,6 sökande per plats. 85 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Etnologi A ökat?

Medianen för BI steg med 7,10 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +23,6 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom etnologi

Visa alla