Antagningspoäng Idrottspsykologi 2026
Alla lärosäten som ger Idrottspsykologi sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2014.
Vad krävdes för att komma in på Idrottspsykologi HT 2026?
- Sökande
- 1 035
- +55,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 96
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 10,8
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 4 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans · halvfart | 20,16 | 20,16 | 1,00 | 631 | 14,0 | +1,46 |
| Gymnastik- och idrottshögskolan Stockholm · Distans · halvfart · kvällstid | 19,40 | 20,37 | 1,10 | 368 | 8,2 | – |
| Karlstads universitet Karlstad | Inget urval | Inget urval | Inget urval | 36 | – | – |
| Högskolan Dalarna Falun · halvfart · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | – | – | – | 0 | – | – |
Utveckling sedan 2014
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 19,40 | 19,78 | 20,16 | – | – | – |
| 2025 | 18,70 | 20,36 | 22,02 | – | – | – |
| 2024 | 12,59 | 17,62 | 18,15 | – | – | – |
| 2023 | 17,27 | 17,51 | 17,75 | – | – | – |
| 2022 | 17,07 | 18,59 | 20,10 | 20,26 | 20,26 | 20,26 |
| 2021 | 20,00 | 20,13 | 20,25 | 20,40 | 20,40 | 20,40 |
| 2020 | 19,70 | 19,80 | 21,40 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2019 | 19,10 | 19,10 | 19,10 | – | – | – |
| 2018 | 18,70 | 18,70 | 18,70 | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,00 | 1,05 | 1,10 | – | – | – |
| 2025 | 0,75 | 1,38 | 2,00 | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | – | – | – |
| 2022 | 0,45 | 0,75 | 1,05 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2021 | 1,05 | 1,10 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2020 | 0,95 | 1,08 | 1,20 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2019 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Idrottspsykologi?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan Dalarna (Ortsoberoende): 20,16 i urvalsgruppen BI och 1,00 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Idrottspsykologi?
HT 2026 var gränsen lägst vid Gymnastik- och idrottshögskolan (Stockholm): 19,40 i BI och 1,10 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Idrottspsykologi?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,00–1,10 beroende på lärosäte, med medianen 1,05. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Idrottspsykologi HT 2026?
1 035 sökte kursen vid 3 lärosäten och 96 antogs, alltså ungefär 10,8 sökande per plats. 150 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Idrottspsykologi ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,58 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +55,2 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.