Vad krävdes för att komma in på Kreativt skrivande HT 2026?

BImedian 17,19 lägst–högst 13,91–20,46 +1,13 mot HT 2025
HPmedian 0,50 av max 2 · HT 2026
Källa: UHR, urval 2, 3 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 259
+8,3 % mot HT 2025
Antagna
262
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kreativt skrivande HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Högskolan Väst Ortsoberoende · Distans · 25 % studietakt · blandad tid 20,4620,810,507355,7+0,60
Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · blandad tid 13,9114,30Alla antogs5014,6+1,66
Södertörns högskola Kreativt skrivande med inriktning mot skrivpedagogik · Huddinge · halvfart · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs –––231,0–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Kreativt skrivande VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte SökandePer plats
Högskolan i Gävle Kreativt skrivande (31-45) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · eftermiddag · Urval Högskolepoäng (HPGR): 75 793,2

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 16,73, lägst 16,73, högst 16,73 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 18,33, lägst 18,33, högst 18,33 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,15, lägst 18,60, högst 19,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 20,43, lägst 19,36, högst 21,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 20,70, lägst 20,70, högst 20,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 18,90, lägst 18,90, högst 18,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 18,40, lägst 18,40, högst 18,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 19,10, lägst 19,10, högst 19,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 17,47, lägst 17,47, högst 17,47 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,10, lägst 18,10, högst 18,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,94, lägst 17,94, högst 17,94 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,34, lägst 18,34, högst 18,34 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,29, lägst 17,29, högst 17,29 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,30, lägst 12,15, högst 20,44 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 16,06, lägst 12,25, högst 19,86 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,19, lägst 13,91, högst 20,46 (2 lärosäten med poänggräns)17,19

Vårtermin (VT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026VT 2012: median BI 19,17, lägst 19,17, högst 19,17 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 19,70, lägst 19,70, högst 19,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 20,61, lägst 20,61, högst 20,61 (1 lärosäten med poänggräns)20,61
Visa som tabell
Kreativt skrivande: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202613,9117,1920,46–––
202512,2516,0619,86–––
202412,1516,3020,44–––
202317,2917,2917,29–––
202218,3418,3418,34–––
202117,9417,9417,94–––
202018,1018,1018,10–––
201917,4717,4717,47–––
201819,1019,1019,10–––
201718,4018,4018,40–––
201618,9018,9018,90–––
201520,0020,0020,00–––
201420,7020,7020,7020,6120,6120,61
201319,3620,4321,5019,7019,7019,70
201218,6019,1519,7019,1719,1719,17
201118,3318,3318,33–––
201016,7316,7316,73–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026HT 2011: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,65, lägst 0,60, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,20, lägst 0,90, högst 1,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,30, lägst 0,30, högst 0,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)0,50

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026VT 2012: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)1,30
Visa som tabell
Kreativt skrivande: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,500,500,50–––
2025––––––
20240,900,900,90–––
2023––––––
20220,550,550,55–––
20210,450,450,45–––
20200,300,300,30–––
20190,550,550,55–––
20180,800,800,80–––
20170,800,800,80–––
20160,950,950,95–––
20151,151,151,15–––
20141,401,401,401,301,301,30
20130,901,201,501,401,401,40
20120,600,650,701,101,101,10
20111,001,001,00–––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kreativt skrivande?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan Väst (Ortsoberoende): 20,46 i urvalsgruppen BI och 0,50 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kreativt skrivande?

HT 2026 var gränsen lägst vid Luleå tekniska universitet (Ortsoberoende): 13,91 i BI.

Vad krävs på högskoleprovet för Kreativt skrivande?

HT 2026 låg HP-gränsen på 0,50 beroende på lärosäte, med medianen 0,50. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kreativt skrivande HT 2026?

1 259 sökte kursen vid 3 lärosäten och 262 antogs, alltså ungefär 4,8 sökande per plats. 238 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kreativt skrivande ökat?

Medianen för BI steg med 1,13 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +8,3 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom svenska/nordiska språk

Visa alla