Antagningspoäng Mikroekonomi 2026
Alla lärosäten som ger Mikroekonomi sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Mikroekonomi HT 2026?
- Sökande
- 89
- +61,8 % mot HT 2025
- Antagna
- 25
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 3,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås Borås · halvfart | 17,05 | 22,00 | 0,75 | 42 | 4,2 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 15,85 | 16,45 | 0,95 | 47 | 3,1 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 15,82 | 17,01 | 0,65 | 35 | 3,5 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 24 | 2,2 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 209 | 1,0 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · halvfart · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 11 | 1,0 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 15,85 | 16,45 | 17,05 | 15,82 | 15,82 | 15,82 |
| 2025 | – | – | – | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | 16,35 | 16,35 | 16,35 | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | 17,76 | 17,76 | 17,76 | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | – | – | – |
| 2016 | 17,01 | 17,01 | 17,01 | – | – | – |
| 2015 | 18,35 | 18,35 | 18,35 | 17,80 | 17,80 | 17,80 |
| 2014 | 16,08 | 16,41 | 16,73 | 17,10 | 17,10 | 17,10 |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | 13,00 | 13,00 | 13,00 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,75 | 0,85 | 0,95 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2025 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | – | – | – |
| 2021 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | – | – | – |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | – | – | – |
| 2016 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2015 | 1,65 | 1,65 | 1,65 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2014 | 0,40 | 0,80 | 1,20 | 0,40 | 0,63 | 0,85 |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Mikroekonomi?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan i Borås (Borås): 17,05 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Mikroekonomi?
HT 2026 var gränsen lägst vid Linnéuniversitetet (Växjö): 15,85 i BI och 0,95 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Mikroekonomi?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,75–0,95 beroende på lärosäte, med medianen 0,85. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Mikroekonomi HT 2026?
89 sökte kursen vid 2 lärosäten och 25 antogs, alltså ungefär 3,6 sökande per plats. 19 hade det som förstahandsval.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.