Antagningspoäng Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation 2026
Alla lärosäten som ger Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation HT 2026?
- Sökande
- 1 027
- +30,8 % mot HT 2025
- Antagna
- 143
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Socialt arbete · Ortsoberoende · Distans · blandad tid | 17,60 | 17,70 | 0,55 | 1 018 | 7,3 | +1,79 |
| Lunds universitet Lund · Urval Högskolepoäng (HPAV): Alla antogs | – | – | – | 9 | – | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Socialt arbete · Ortsoberoende · Distans · blandad tid | 16,70 | 17,24 | 0,30 | 981 | 5,8 |
| Lunds universitet Helsingborg · Urval Högskolepoäng (HPAV): Alla antogs | – | – | – | 6 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 17,60 | 17,60 | 17,60 | 16,70 | 16,70 | 16,70 |
| 2025 | 15,81 | 15,81 | 15,81 | – | – | – |
| 2024 | 14,70 | 14,70 | 14,70 | 14,07 | 14,07 | 14,07 |
| 2023 | 11,83 | 11,83 | 11,83 | 15,20 | 15,20 | 15,20 |
| 2022 | 13,20 | 13,20 | 13,20 | 15,88 | 15,88 | 15,88 |
| 2021 | 15,99 | 15,99 | 15,99 | 16,45 | 16,45 | 16,45 |
| 2020 | 14,54 | 14,54 | 14,54 | 15,49 | 15,49 | 15,49 |
| 2019 | 15,64 | 15,64 | 15,64 | 16,21 | 16,21 | 16,21 |
| 2018 | 15,80 | 15,80 | 15,80 | 15,20 | 15,20 | 15,20 |
| 2017 | 15,06 | 15,06 | 15,06 | 16,00 | 16,00 | 16,00 |
| 2016 | 15,70 | 16,45 | 17,20 | 14,04 | 15,22 | 16,40 |
| 2015 | 16,50 | 16,50 | 16,50 | 13,05 | 15,02 | 16,99 |
| 2014 | 17,17 | 17,17 | 17,17 | 16,10 | 16,10 | 16,10 |
| 2013 | 16,53 | 16,53 | 16,53 | 15,20 | 15,20 | 15,20 |
| 2012 | – | – | – | 16,41 | 16,41 | 16,41 |
| 2011 | – | – | – | 14,31 | 14,31 | 14,31 |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2025 | 0,10 | 0,10 | 0,10 | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2021 | 0,10 | 0,10 | 0,10 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2020 | – | – | – | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2019 | 0,15 | 0,15 | 0,15 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2018 | 0,20 | 0,20 | 0,20 | – | – | – |
| 2017 | 0,15 | 0,15 | 0,15 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2016 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2015 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2014 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2013 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Malmö universitet (Ortsoberoende): 17,60 i urvalsgruppen BI och 0,55 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,55 beroende på lärosäte, med medianen 0,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation HT 2026?
1 027 sökte kursen vid 2 lärosäten och 143 antogs, alltså ungefär 7,2 sökande per plats. 209 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Socialt arbete med inriktning mot normbrytande funktionsvariation ökat?
Medianen för BI steg med 1,79 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +30,8 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.