Antagningspoäng Statistik I 2026
Alla lärosäten som ger Statistik I sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Statistik I HT 2026?
- Sökande
- 765
- +14,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 60
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 12,8
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 1
- 1 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart | 20,20 | 19,58 | 1,30 | 765 | 12,8 | +0,49 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart | 19,19 | 19,25 | 1,15 | 531 | 8,9 | −0,52 |
| Högskolan i Borås Borås · halvfart | 18,18 | Alla antogs | 0,75 | 19 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 20,20 | 20,20 | 20,20 | 18,18 | 18,69 | 19,19 |
| 2025 | 19,71 | 19,71 | 19,71 | 19,71 | 19,71 | 19,71 |
| 2024 | 19,74 | 19,74 | 19,74 | 19,69 | 19,69 | 19,69 |
| 2023 | 20,23 | 20,23 | 20,23 | 18,10 | 18,10 | 18,10 |
| 2022 | 19,70 | 19,70 | 19,70 | 20,60 | 20,60 | 20,60 |
| 2021 | 20,75 | 20,75 | 20,75 | 16,25 | 18,54 | 20,82 |
| 2020 | 16,76 | 18,70 | 20,63 | 15,98 | 17,63 | 19,27 |
| 2019 | 17,28 | 19,00 | 19,53 | 17,23 | 18,97 | 20,70 |
| 2018 | 16,97 | 18,75 | 20,00 | 18,20 | 18,55 | 18,90 |
| 2017 | 18,44 | 19,90 | 20,55 | 18,29 | 19,05 | 19,80 |
| 2016 | 18,50 | 19,46 | 20,06 | 18,46 | 18,90 | 20,00 |
| 2015 | 17,52 | 18,93 | 19,64 | 17,40 | 17,90 | 18,84 |
| 2014 | 17,70 | 18,85 | 19,55 | 16,72 | 16,75 | 19,06 |
| 2013 | 16,60 | 17,65 | 18,40 | 19,95 | 20,41 | 20,73 |
| 2012 | 12,01 | 14,61 | 17,21 | 19,20 | 19,20 | 19,20 |
| 2011 | 14,78 | 14,78 | 14,78 | – | – | – |
| 2010 | 13,68 | 13,68 | 13,68 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 0,75 | 0,95 | 1,15 |
| 2025 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2024 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2023 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2022 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2021 | 1,05 | 1,05 | 1,05 | 0,90 | 1,15 | 1,40 |
| 2020 | 0,90 | 1,13 | 1,35 | 0,85 | 0,98 | 1,10 |
| 2019 | 0,90 | 1,05 | 1,10 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2018 | 0,80 | 0,95 | 1,10 | 0,95 | 1,08 | 1,20 |
| 2017 | 1,15 | 1,20 | 1,35 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2016 | 1,10 | 1,15 | 1,30 | 1,05 | 1,10 | 1,20 |
| 2015 | 0,90 | 0,95 | 1,15 | 0,70 | 0,80 | 1,00 |
| 2014 | 0,95 | 1,00 | 1,10 | 0,70 | 0,70 | 1,10 |
| 2013 | 0,80 | 0,80 | 1,05 | 1,10 | 1,10 | 1,30 |
| 2012 | 0,60 | 0,65 | 0,70 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | 0,30 | 0,30 | 0,30 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Statistik I?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Karlstads universitet (Ortsoberoende): 20,20 i urvalsgruppen BI och 1,30 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Statistik I?
HT 2026 låg HP-gränsen på 1,30 beroende på lärosäte, med medianen 1,30. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Statistik I HT 2026?
765 sökte kursen vid 1 lärosäten och 60 antogs, alltså ungefär 12,8 sökande per plats. 123 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Statistik I ökat?
Medianen för BI steg med 0,49 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +14,2 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.