Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet VT 2026?

BImedian 20,78 av max 22,5 · VT 2026 −0,21 mot VT 2025
HPmedian 1,45 av max 2 · VT 2026 −0,40 mot VT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
528
+19,2 % mot VT 2025
Antagna
88
efter urval 2, VT 2026
Sökande per plats
6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Försvarshögskolan Stockholm Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet - grundkurs · Stockholm 20,7820,101,4544929,9−0,21
Stockholms universitet Statsvetenskap med inriktning internationell säkerhet och organisation · Stockholm · Urval PGIU: Alla antogs –––791,1–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

181920212223200820122016202020242026HT 2012: median BI 18,40, lägst 18,40, högst 18,40 (1 lärosäten med poänggräns)18,40

Vårtermin (VT)

181920212223200820122016202020242026VT 2011: median BI 20,50, lägst 20,50, högst 20,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 19,52, lägst 18,85, högst 20,20 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 20,85, lägst 20,50, högst 21,20 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 20,30, lägst 20,30, högst 20,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 20,30, lägst 20,30, högst 20,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 22,05, lägst 22,05, högst 22,05 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 20,89, lägst 20,89, högst 20,89 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 21,20, lägst 21,20, högst 21,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 20,99, lägst 20,99, högst 20,99 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 20,78, lägst 20,78, högst 20,78 (1 lärosäten med poänggräns)20,78
Visa som tabell
Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
2026–––20,7820,7820,78
2025–––20,9920,9920,99
2024–––21,2021,2021,20
2023–––20,8920,8920,89
2022–––22,0522,0522,05
2021––––––
2020––––––
2019––––––
2018–––20,3020,3020,30
2017–––20,0020,0020,00
2016–––20,3020,3020,30
2015–––20,5020,8521,20
2014–––18,8519,5220,20
2013––––––
201218,4018,4018,40–––
2011–––20,5020,5020,50
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2012: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)1,20

Vårtermin (VT)

0,51,01,52,0200820122016202020242026VT 2011: median HP 1,70, lägst 1,70, högst 1,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 1,00, lägst 0,70, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,48, lägst 1,25, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 1,50, lägst 1,50, högst 1,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 1,60, lägst 1,60, högst 1,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 1,80, lägst 1,80, högst 1,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 1,85, lägst 1,85, högst 1,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)1,45
Visa som tabell
Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
2026–––1,451,451,45
2025–––1,851,851,85
2024–––1,801,801,80
2023–––1,451,451,45
2022–––1,601,601,60
2021––––––
2020––––––
2019––––––
2018–––1,351,351,35
2017–––1,351,351,35
2016–––1,501,501,50
2015–––1,251,481,70
2014–––0,701,001,30
2013––––––
20121,201,201,20–––
2011–––1,701,701,70
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet?

VT 2026 krävdes högst betyg vid Försvarshögskolan Stockholm (Stockholm): 20,78 i urvalsgruppen BI och 1,45 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet?

VT 2026 låg HP-gränsen på 1,45 beroende på lärosäte, med medianen 1,45. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet VT 2026?

528 sökte kursen vid 2 lärosäten och 88 antogs, alltså ungefär 6 sökande per plats. 222 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Statsvetenskap, inriktning krishantering och säkerhet ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,21 från VT 2025 till VT 2026, och antalet sökande ändrades med +19,2 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom statsvetenskap

Visa alla