Senare del Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3PCC
VT 2026urval 2 · HDA-V3PD2
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 3 sökande hittills (2 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 936
- 223 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 272
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 0
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,51 | 15,79 | −0,72 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,60 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,29 | 15,98 | −0,31 |
| Antagna totalt | 125 | 110 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 17,67 | 16,62 |
| HT 2013 | 17,50 | 16,84 |
| HT 2014 | 17,10 | 17,27 |
| HT 2015 | 17,70 | 17,93 |
| HT 2016 | 17,30 | 18,19 |
| HT 2017 | 17,30 | 17,05 |
| HT 2018 | 16,88 | 16,44 |
| HT 2019 | 16,72 | 15,96 |
| HT 2020 | 17,20 | 17,27 |
| VT 2021 | – | – |
| HT 2021 | 17,00 | 16,82 |
| VT 2022 | – | – |
| HT 2022 | 16,50 | 16,59 |
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | 15,92 | 15,73 |
| VT 2024 | – | – |
| HT 2024 | 15,98 | 15,99 |
| VT 2025 | – | – |
| HT 2025 | 14,83 | 15,81 |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 15,79 | 15,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | 0,70 |
| VT 2022 | – |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | 0,55 |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 845 | 202 |
| HT 2013 | 1 049 | 223 |
| HT 2014 | 1 170 | 222 |
| HT 2015 | 1 373 | 274 |
| HT 2016 | 1 233 | 244 |
| HT 2017 | 1 275 | 203 |
| HT 2018 | 1 187 | 196 |
| HT 2019 | 978 | 223 |
| HT 2020 | 1 138 | 259 |
| VT 2021 | 9 | 5 |
| HT 2021 | 1 105 | 235 |
| VT 2022 | 3 | 2 |
| HT 2022 | 996 | 222 |
| VT 2023 | 0 | 0 |
| HT 2023 | 802 | 184 |
| VT 2024 | 0 | 0 |
| HT 2024 | 861 | 228 |
| VT 2025 | 0 | 0 |
| HT 2025 | 771 | 200 |
| VT 2026 | 0 | 0 |
| HT 2026 | 936 | 223 |
Om programmet
Socionomprogrammet är en bred yrkes- och forskningsförberedande utbildning som ska förbereda för en framtida anställning inom välfärdsområden såsom socialtjänst, arbetsförmedling, försäkringskassa, skola, hälso- och sjukvård, frivård, frivilliga organisationer o.d. Generalistkompetens inom välfärdsområdet, brukarperspektiv och samverkan mellan olika aktörer inom det sociala verksamhetsområdet är centrala led i utbildningen.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HDA-H3PCC · nationell antagning
Socionomprogrammet. 936 sökande, 223 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,51 | 62 | 15,79 | 55 | 179 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,29 | 17 | 15,98 | 16 | 104 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 42 | 0,60 | 37 | 115 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
HDA-H3PB6 · nationell antagning
3 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PD2
HDA-V3PD2 · nationell antagning
0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Senare del Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Senare del Socionomprogrammet vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,79, HP 0,60 och BII 15,98. VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Senare del Socionomprogrammet vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 936 personer, varav 223 i första hand. 110 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Senare del Socionomprogrammet vid Högskolan Dalarna?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,79 HT 2026 mot 14,83 HT 2025. Sökande: 936 mot 771.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(761)
- Män19 %(175)
- 24 år eller yngre60 %558
- 25–34 år27 %252
- 35 år eller äldre13 %126
- Antagna kvinnor85 %(93)
- Antagna män15 %(17)
Anmälningskod HDA-H3PCC. Källa: UHR.