Är du reserv efter urval 1 har du goda chanser: BI-gränsen sjönk till urval 2 i 86 % av 13 994 programantagningar HT 2010–HT 2026, med median −0,59. Men den sjunker minst där den är högst: under 16,00 sjönk den med median 0,90, på 20,00 och över bara 0,21.
Publicerad 3 november 2026 · UHR:s antagningsstatistik HT 2010–HT 2026 · uppdateras när ny statistik kommer
Räkna på din reservchans
Skriv in gränsen i urval 1 för programmet (lägsta antagna i din urvalsgrupp) och dina egna poäng. Vi jämför med alla program där gränsen i urval 1 låg nära, ±0,50 i BI och ±0,10 i HP, och visar hur ofta gränsen efter urval 2 nådde ner till dina poäng.
Reservkalkylator
Exempel: var gränsen 18,40 och har du 18,15 (0,25 under) nådde gränsen i urval 2 ner till dig i 78 % av 2 361 jämförbara fall. Var gränsen 21,00 och har du 20,75 gjorde den det i 53 % av 941.
Hur långt sjunker BI-gränsen?
Andel programantagningar HT 2010–HT 2026 där gränsen efter urval 2 låg minst så här mycket under gränsen i urval 1 (eller där alla behöriga antogs), efter hur hög gränsen var i urval 1.
| Gräns i urval 1 | Fall | Median | 0,10 | 0,25 | 0,50 | 1,00 | 1,50 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alla | 13 994 | −0,59 | 83 % | 75 % | 62 % | 40 % | 29 % |
| under 16,00 | 3 541 | −0,90 | 88 % | 85 % | 81 % | 70 % | 59 % |
| 16,00–17,99 | 4 262 | −0,84 | 86 % | 82 % | 72 % | 48 % | 31 % |
| 18,00–19,99 | 4 002 | −0,56 | 81 % | 74 % | 56 % | 26 % | 13 % |
| 20,00 och över | 2 189 | −0,21 | 74 % | 48 % | 21 % | 5 % | 3 % |
Läs raden för ditt program: ligger du 0,50 under en gräns på 16,00–17,99 nådde gränsen ner till dig i 72 % av fallen. På program med 20,00 och över sjönk gränsen sällan 0,50 eller mer: det hände i 21 % av fallen. En trolig förklaring: på de mest eftersökta programmen ligger många reserver tätt under gränsen, så några tackanden räcker bara en kort bit ner i listan.
Och HP-gränsen?
HP-gränsen rör sig mindre (HT 2010–HT 2026). Den sjönk i 68 % av 13 074 fall och var oförändrad i 31 %; medianen är −0,05, ett steg på provets skala.
| Gräns i urval 1 | Fall | Median | 0,05 | 0,10 | 0,20 | 0,30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alla | 13 074 | −0,05 | 68 % | 50 % | 28 % | 19 % |
| under 0,80 | 4 113 | −0,10 | 83 % | 72 % | 52 % | 42 % |
| 0,80–0,99 | 2 660 | −0,10 | 78 % | 60 % | 30 % | 18 % |
| 1,00–1,19 | 2 471 | −0,05 | 66 % | 44 % | 18 % | 9 % |
| 1,20 och över | 3 830 | ±0,00 | 46 % | 22 % | 5 % | 2 % |
Termin för termin
Mönstret är stabilt sedan HT 2010. På vårterminen sjunker gränsen lite mer än på höstterminen: median −0,66 mot −0,57, och BI-gränsen sjönk i 93 % av vårens fall mot 85 % på hösten.
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Andel program där BI-gränsen sjönk |
|---|---|
| HT 2010 | 90 |
| VT 2011 | 94 |
| HT 2011 | 88 |
| VT 2012 | 95 |
| HT 2012 | 87 |
| VT 2013 | 97 |
| HT 2013 | 88 |
| VT 2014 | 93 |
| HT 2014 | 75 |
| VT 2015 | 90 |
| HT 2015 | 74 |
| VT 2016 | 93 |
| HT 2016 | 78 |
| VT 2017 | 88 |
| HT 2017 | 86 |
| VT 2018 | 96 |
| HT 2018 | 88 |
| VT 2019 | 95 |
| HT 2019 | 83 |
| VT 2020 | 94 |
| HT 2020 | 84 |
| VT 2021 | 92 |
| HT 2021 | 83 |
| VT 2022 | 93 |
| HT 2022 | 88 |
| VT 2023 | 91 |
| HT 2023 | 86 |
| VT 2024 | 92 |
| HT 2024 | 89 |
| VT 2025 | 91 |
| HT 2025 | 87 |
| VT 2026 | 91 |
| HT 2026 | 88 |
Visa alla terminer
| Termin | Program | Sjönk | Därav till alla antogs | Steg | Median |
|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 1 067 | 938 (88 %) | 131 | 28 | −0,57 |
| VT 2026 | 201 | 182 (91 %) | 25 | 8 | −0,68 |
| HT 2025 | 923 | 805 (87 %) | 134 | 26 | −0,51 |
| VT 2025 | 183 | 167 (91 %) | 27 | 3 | −0,65 |
| HT 2024 | 850 | 753 (89 %) | 155 | 11 | −0,58 |
| VT 2024 | 168 | 154 (92 %) | 26 | 3 | −0,79 |
| HT 2023 | 780 | 674 (86 %) | 132 | 23 | −0,60 |
| VT 2023 | 185 | 168 (91 %) | 31 | 2 | −0,71 |
| HT 2022 | 860 | 754 (88 %) | 130 | 20 | −0,65 |
| VT 2022 | 197 | 183 (93 %) | 24 | 2 | −0,71 |
| HT 2021 | 887 | 739 (83 %) | 119 | 36 | −0,57 |
| VT 2021 | 183 | 169 (92 %) | 18 | 1 | −0,52 |
| HT 2020 | 814 | 681 (84 %) | 135 | 27 | −0,51 |
| VT 2020 | 162 | 153 (94 %) | 30 | 4 | −0,80 |
| HT 2019 | 710 | 587 (83 %) | 134 | 27 | −0,58 |
| VT 2019 | 150 | 142 (95 %) | 43 | 2 | −0,81 |
| HT 2018 | 678 | 594 (88 %) | 132 | 18 | −0,69 |
| VT 2018 | 141 | 136 (96 %) | 25 | 2 | −0,88 |
| HT 2017 | 607 | 522 (86 %) | 80 | 18 | −0,64 |
| VT 2017 | 134 | 118 (88 %) | 17 | 3 | −0,71 |
| HT 2016 | 589 | 458 (78 %) | 60 | 30 | −0,64 |
| VT 2016 | 129 | 120 (93 %) | 4 | 0 | −0,69 |
| HT 2015 | 587 | 433 (74 %) | 54 | 35 | −0,44 |
| VT 2015 | 117 | 105 (90 %) | 5 | 3 | −0,52 |
| HT 2014 | 572 | 428 (75 %) | 49 | 37 | −0,45 |
| VT 2014 | 120 | 111 (93 %) | 11 | 1 | −0,60 |
| HT 2013 | 535 | 470 (88 %) | 69 | 10 | −0,60 |
| VT 2013 | 110 | 107 (97 %) | 16 | 1 | −0,55 |
| HT 2012 | 478 | 414 (87 %) | 63 | 9 | −0,55 |
| VT 2012 | 88 | 84 (95 %) | 13 | 0 | −0,53 |
| HT 2011 | 406 | 359 (88 %) | 83 | 5 | −0,50 |
| VT 2011 | 72 | 68 (94 %) | 7 | 0 | −0,48 |
| HT 2010 | 311 | 279 (90 %) | 48 | 2 | −0,50 |
Vad det betyder för dig
- Svara ja i tid. Reservplatsen gäller bara om du svarar på första beskedet senast sista svarsdag. Läs mer i guiden om reservplatser.
- Några tiondelar under är ofta nog på program där gränsen ligger under 18: där nådde gränsen minst 0,25 längre ner i 82 %–85 % av fallen.
- På de mest sökta programmen (BI 20,00 och över) är en reservplats 0,50 eller mer under gränsen sällan nog: gränsen nådde så långt ner i 21 % av fallen. Där är det högskoleprovet, ett program till eller nästa termin som öppnar dörren.
- Gränsen kan också stiga. Det hände i 3 % av BI-fallen, till exempel när platserna fördelades om mellan urvalsgrupperna eller när sena sökande med högre meriter kom med i urval 2.
Metod och data
Underlaget är UHR:s antagningsstatistik för alla program på nybörjarnivå, HT 2010–HT 2026: 14 711 programantagningar där UHR publicerat både urval 1 och urval 2, varav 13 994 med en BI-gräns och 13 074 med en HP-gräns i urval 1. Ett fall är ett program, en termin och en urvalsgrupp. ”Alla behöriga antogs” i urval 2 räknas som att gränsen nådde hela vägen ner; grupper där ingen antogs i urval 2 räknas inte. Senare delar av program ingår inte.
”Nådde ner till dina poäng” betyder att gränsen efter urval 2 var lika med eller lägre än dina poäng. Har flera samma poäng som gränsen avgör lottning, så exakt på gränsen är ingen garanti. Antagningar som lärosätena gör efter urval 2 finns inte i statistiken. Många lärosäten antar också fler än platserna i urval 1 (överintag), räknat med att några tackar nej. Därför antas oftast färre i urval 2 än i urval 1, och varje nej blir inte en plats för en reserv. Kalkylatorn räknar på samma data och kräver minst 30 jämförbara fall.
Ladda ner data som CSV (14 711 rader: program, termin, BI och HP i urval 1 och urval 2). Fri att använda med källa Antagningstats och UHR.
Vanliga frågor
Hur ofta kommer reserver in i urval 2?
Ofta. BI-gränsen var lägre efter urval 2 än i urval 1 i 86 % av 13 994 programantagningar HT 2010–HT 2026 (median −0,59). Varje sänkning betyder att reserver i betygsurvalet antogs.
Hur långt under gränsen kan jag ligga och ändå komma in?
Det beror mest på hur hög gränsen är. Låg gränsen i urval 1 under 16,00 nådde den i 81 % av fallen minst 0,50 längre ner i urval 2. Låg den på 20,00 eller mer gjorde den det bara i 21 % av fallen.
Sjunker HP-gränsen lika mycket?
Nej. HP-gränsen sjönk i 68 % av fallen, med median −0,05. På program där HP-gränsen låg på 1,20 eller mer sjönk den minst 0,10 i bara 22 % av fallen.
Måste jag svara för att stå kvar som reserv?
Ja. Du måste svara ja på det första antagningsbeskedet på antagning.se senast sista svarsdag, både för platser och reservplatser du vill behålla. Annars stryks alla dina utbildningar.
Får man veta något efter urval 2?
Efter urval 2 tar lärosätena över reservlistorna och kallar reserver när platser blir lediga. De antagningarna syns inte i UHR:s statistik, så verkligheten är något bättre för reserver än siffrorna här.
Källor
- UHR: Antagningsstatistik
- Antagning.se: Antagningsbesked och svar
- UHR: Beskrivning av antagningsomgången HT 2013 (om överintag i urval 1)
- Antagningstats: Metod och källor
Siffrorna räknas om automatiskt när vi hämtar ny statistik från UHR. Hittar du ett fel? Hör av dig.