Antagningspoäng VT 2027
Antagningspoängen för VT 2027 är inte publicerade än. Här är när de kommer, hur många som har sökt och vad det brukar betyda för gränsen.
Kort svar
UHR publicerar antagningspoängen för VT 2027 den 9 december 2026, samma dag som antagningsbeskedet från urval 1. Urval 2, då gränserna oftast sjunker när reserver antas, kommer den 21 december 2026. Sista dag att svara på ditt besked är 16 december 2026. Den här sidan visar då alla gränser för VT 2027.
Hittills: 396 program med nybörjarplatser har fått 229 793 ansökningar, varav 55 917 i första hand. För de 386 program som fanns även VT 2026 är det +6 % förstahandssökande (51 711 → 54 675). Störst ökning bland större program har Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet: 94 → 559 förstahandssökande.
- Program med nybörjarplatser
- 396
- Ansökningar
- 229 793
- Förstahandssökande
- 55 917
- Minst 20 % fler i första hand
- 32 av 134 program
- Minst 20 % färre i första hand
- 10 av 134 program
Blir gränsen högre när fler söker?
Oftast, när ökningen är stor. Vi har gått igenom 9 202 fall 2011–2026 där samma program fanns samma termin året innan. När förstahandssökande ökade med minst 20 % blev den slutliga BI-gränsen högre i 74 % av fallen (median +0,49). När de minskade med minst 20 % blev den högre i bara 14 % och lägre i 67 %.
| Förstahandssökande mot året innan | Fall | Högre | Samma | Lägre | Median |
|---|---|---|---|---|---|
| Minst 20 % färre | 1 171 | 14 % | 19 % | 67 % | −0,58 |
| 5–20 % färre | 2 510 | 28 % | 13 % | 59 % | −0,21 |
| Ungefär lika många (±5 %) | 2 095 | 40 % | 10 % | 49 % | −0,05 |
| 5–20 % fler | 2 098 | 59 % | 9 % | 32 % | +0,15 |
| Minst 20 % fler | 1 328 | 74 % | 8 % | 18 % | +0,49 |
Söktrycket är ändå bara en del av svaret. Antalet platser kan ändras, och hur många som till slut tackar ja syns inte förrän efter urval 1. Därför väger vår prognos in både söktrycket och programmets historik.
Mest sökta program VT 2027
Programmen med flest förstahandssökande VT 2027, med förändringen mot VT 2026, förra årets gräns i urval 1 och vår prognos för urval 1.
| Program | Förstahand VT 2026 | Förstahand VT 2027 | Förändring | BI VT 2026, urval 1 | Prognos BI, urval 1 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.LäkarprogrammetKarolinska institutet · Solna | 1 670 | 1 803 | +8 % | 21,98 | 22,01 |
| 2.JuristprogrammetStockholms universitet · Stockholm | 1 771 | 1 724 | −3 % | 20,42 | 20,43 |
| 3.JuristprogrammetLunds universitet · Lund | 1 785 | 1 692 | −5 % | 21,47 | 21,47 |
| 4.Ekonomie kandidatprogramLunds universitet · Lund | 1 316 | 1 219 | −7 % | 20,61 | 20,49 |
| 5.LäkarprogrammetLunds universitet · Lund | 1 100 | 1 088 | −1 % | 21,98 | 21,94 |
| 6.JuristprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 1 369 | 1 057 | −23 % | 21,20 | 21,06 |
| 7.SocionomprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg | 902 | 1 027 | +14 % | 18,59 | 18,79 |
| 8.Ekonomie kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala | 1 147 | 1 011 | −12 % | 20,63 | 20,50 |
| 9.SjuksköterskeprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg | 821 | 968 | +18 % | 18,44 | 18,63 |
| 10.Kandidatprogram i företagsekonomiStockholms universitet · Stockholm | 1 022 | 953 | −7 % | 19,46 | 19,30 |
| 11.SocionomprogrammetStockholms universitet · Stockholm | 743 | 894 | +20 % | 18,28 | 18,39 |
| 12.PsykologprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 671 | 873 | +30 % | 21,61 | 21,65 |
| 13.SjuksköterskeprogrammetMalmö universitet · Malmö | 745 | 845 | +13 % | 17,71 | 17,96 |
| 14.LäkarprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg | 803 | 832 | +4 % | 21,44 | 21,45 |
| 15.SocionomprogrammetUmeå universitet · Umeå · Distans | 803 | 813 | +1 % | 19,66 | 19,60 |
Här söker fler än VT 2026
Störst ökning av förstahandssökande. Fler som vill ha programmet mest brukar betyda en högre gräns, men inte alltid: fler platser kan väga upp.
| Program | Förstahand VT 2026 | Förstahand VT 2027 | Förändring | BI VT 2026, urval 1 | Prognos BI, urval 1 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 94 | 559 | +495 % | 12,67 | 15,03 |
| 2.Kandidatprogrammet i offentlig förvaltningGöteborgs universitet · Göteborg | 160 | 267 | +67 % | 17,31 | 18,16 |
| 3.SjuksköterskeprogrammetHögskolan Dalarna · Falun · Distans | 383 | 628 | +64 % | 14,85 | 16,03 |
| 4.SjuksköterskeprogrammetLuleå tekniska universitet · Luleå · Distans | 273 | 446 | +63 % | 14,85 | 15,85 |
| 5.SamhällsplaneringsprogramUppsala universitet · Uppsala | 78 | 120 | +54 % | 18,65 | 19,03 |
| 6.ArbetsterapeutprogrammetÖrebro universitet · Örebro | 61 | 91 | +49 % | Alla antogs | – |
| 7.Kandidatprogram i historia, politik och samhälleStockholms universitet · Stockholm | 88 | 128 | +45 % | 17,65 | 18,29 |
| 8.SjuksköterskeprogrammetHögskolan i Halmstad · Varberg | 109 | 156 | +43 % | 15,32 | 16,10 |
| 9.LogopedprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 64 | 91 | +42 % | 17,55 | 17,88 |
| 10.RöntgensjuksköterskeprogrammetLuleå tekniska universitet · Luleå · Distans | 287 | 407 | +42 % | 15,03 | 16,09 |
| 11.SocionomprogrammetMittuniversitetet · Östersund | 122 | 166 | +36 % | 14,89 | 15,98 |
| 12.SocionomprogrammetMalmö universitet · Malmö | 541 | 736 | +36 % | 17,60 | 18,10 |
| 13.SjuksköterskeprogrammetSophiahemmet Högskola · Stockholm | 528 | 715 | +35 % | 17,60 | 17,92 |
| 14.SocionomprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö | 274 | 370 | +35 % | 17,75 | 18,00 |
| 15.TandhygienistprogrammetUmeå universitet · Umeå | 103 | 139 | +35 % | 13,90 | 14,89 |
Här söker färre än VT 2026
Störst minskning av förstahandssökande. Här är chansen större än i fjol att gränsen sjunker eller att alla behöriga kommer in.
| Program | Förstahand VT 2026 | Förstahand VT 2027 | Förändring | BI VT 2026, urval 1 | Prognos BI, urval 1 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.Bastermin i matematik och fysik - VäxjöLinnéuniversitetet · Växjö | 53 | 24 | −55 % | Alla antogs | Troligen alla |
| 2.Förskollärarprogrammet - distans med campusträffarMälardalens universitet · Västerås · Distans | 75 | 48 | −36 % | Alla antogs | Troligen alla |
| 3.Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorUppsala universitet · Uppsala | 421 | 288 | −32 % | 20,10 | 19,79 |
| 4.Förskollärarutbildningen - flexibel variantMalmö universitet · Malmö · Distans | 260 | 185 | −29 % | Alla antogs | Troligen alla |
| 5.Medie- och kommunikationsvetarprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg | 280 | 202 | −28 % | 19,38 | 18,90 |
| 6.BasterminHögskolan i Gävle · Gävle · Distans | 51 | 39 | −24 % | Alla antogs | Troligen alla |
| 7.JuristprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 1 369 | 1 057 | −23 % | 21,20 | 21,06 |
| 8.DietistprogrammetUppsala universitet · Uppsala | 222 | 172 | −23 % | 18,60 | 18,27 |
| 9.Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklassGöteborgs universitet · Göteborg | 133 | 104 | −22 % | Alla antogs | Troligen alla |
| 10.Systemvetenskapliga programmetÖrebro universitet · Örebro | 417 | 331 | −21 % | 17,45 | 17,69 |
| 11.Personal- och arbetslivsprogrammetHögskolan Dalarna · Borlänge | 175 | 140 | −20 % | 16,00 | 15,70 |
| 12.SamhällsvetarprogramUppsala universitet · Uppsala | 176 | 143 | −19 % | 19,95 | 19,81 |
| 13.CivilekonomprogrammetÖrebro universitet · Örebro | 527 | 441 | −16 % | 18,78 | 18,81 |
| 14.PsykologprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg | 813 | 683 | −16 % | 21,41 | 21,31 |
| 15.SjuksköterskeprogrammetHögskolan i Gävle · Bollnäs | 64 | 54 | −16 % | 14,37 | 15,13 |