Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P3110

BIGymnasiebetyg 17,85 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2
BIIKompletterade betyg 18,21 av max 22,5

VT 2026urval 2 · UU-P8110

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 1 395 sökande hittills (559 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 8 av 9 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg15,03troligen mellan 13,68 och 16,29Osäker prognos
HPHögskoleprovet0,60troligen mellan 0,50 och 0,80

BII (kompletterade betyg): 16,63, troligen mellan 15,41 och 17,46.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 261
374 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
393
Sökande per plats
14
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
389
94 i första hand
Antagna
86
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
4,5
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,8517,85Oförändrad
Högskoleprov (HP)0,800,80Oförändrad
Betyg (BII)18,2118,21Oförändrad
Antagna totalt12090−30

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 25 terminer och legat kvar i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 24 av 25 terminer, minst 0,50 under i 21 och minst 1,00 under i 21.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 27 av 28 terminer och legat kvar i 1 (9 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 27 av 28 terminer, minst 0,10 under i 24 och minst 0,20 under i 15.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Receptarieprogrammet (senaste 10 av 28 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,85 → 17,85 (±0)0,80 → 0,80 (±0)
VT 202612,67 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
VT 2025–0,35 → alla behöriga antogs
HT 2024–0,35 → alla behöriga antogs
VT 202412,81 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202314,89 → alla behöriga antogs0,45 → 0,20 (−0,25)
VT 202313,88 → alla behöriga antogs0,45 → 0,25 (−0,20)
HT 202215,57 → 14,06 (−1,51)0,60 → 0,45 (−0,15)
VT 202215,57 → 13,77 (−1,80)0,65 → 0,50 (−0,15)
HT 202115,99 → 14,78 (−1,21)0,75 → 0,60 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 6
Receptarieprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 17,850,8014,01 261
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar · Distans 16,200,6514,7662
Umeå universitet Umeå · Distans 16,140,7014,4718
Malmö universitet Malmö 16,090,657,3474
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar 15,750,507,8195
Göteborgs universitet Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram · Göteborg 14,830,657,0489

Om programmet

Vill du lära dig mer om läkemedel och göra skillnad för människors hälsa? Som receptarie blir du specialist på läkemedel och en viktig länk mellan patienten och vården. Du jobbar med att ge råd och information så att människor får rätt behandling – på ett säkert och effektivt sätt. På Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet får du lära dig om hur olika läkemedel påverkar kroppen, varför de fungerar, vilka risker som finns och hur man kan kommunicera detta på ett bra sätt.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2
Examen
Receptarieexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Receptarier 45 200 kr39–56 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P3110

UU-P3110 · nationell antagning

1 261 sökande, 374 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 1 10
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,85 57 17,85 44 242
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,21 20 18,21 15 202
HP Högskoleprovet 0,80 41 0,80 30 203
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5
VT 2026: anmälningskod UU-P8110

UU-P8110 · nationell antagning

389 sökande, 94 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 12,67 55 Alla antogs 29 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,52 23 Alla antogs 25 0
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,35 40 Alla antogs 28 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Alla antogs 2 0

Vanliga frågor om Receptarieprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,85, HP 0,80 och BII 18,21. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 261 personer, varav 374 i första hand. 90 antogs, alltså 14 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 395 sökt hittills.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Receptarieprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(1 022)
  • Män19 %(239)
  • 24 år eller yngre56 %711
  • 25–34 år28 %350
  • 35 år eller äldre16 %200
  • Antagna kvinnor81 %(73)
  • Antagna män19 %(17)

Anmälningskod UU-P3110. Källa: UHR.