Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-65812

BIGymnasiebetyg 16,09 av max 22,5 +1,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,82 av max 22,5 +1,66 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
474
101 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
76
Sökande per plats
7,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,1416,09−0,05
Högskoleprov (HP)0,650,65Oförändrad
Betyg (BII)16,8216,82Oförändrad
Antagna totalt9065−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Receptarieprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,14 → 16,09 (−0,05)0,65 → 0,65 (±0)
HT 202514,57 → 14,57 (±0)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202414,99 → 14,99 (±0)0,40 → 0,40 (±0)
HT 202315,99 → 16,15 (+0,16)0,55 → 0,50 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 6
Receptarieprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 17,850,8014,01 261
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar · Distans 16,200,6514,7662
Umeå universitet Umeå · Distans 16,140,7014,4718
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 16,090,657,3474
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar 15,750,507,8195
Göteborgs universitet Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram · Göteborg 14,830,657,0489

Om programmet

Som receptarie är du expert på läkemedel och deras användning. Du får lära dig att identifiera, lösa och förebygga läkemedelsrelaterade problem hos både patienter och apotekskunder. Du arbetar på ett etiskt, professionellt och effektivt sätt och ger råd som tar hänsyn till sjukvårdens och samhällets behov. Efter utbildningen ska du förstå samspelet mellan de olika vårdprofessionerna och kunna samarbeta med andra yrkesgrupper.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D
Examen
Receptarieexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Receptarier 45 200 kr39–56 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-65812

MAU-65812 · nationell antagning

474 sökande, 101 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,14 47 16,09 32 40
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,82 12 16,82 9 32
HP Högskoleprovet 0,65 31 0,65 24 47
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3

Vanliga frågor om Receptarieprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,09, HP 0,65 och BII 16,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Receptarieprogrammet vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 474 personer, varav 101 i första hand. 65 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Receptarieprogrammet vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,09 HT 2026 mot 14,57 HT 2025. Sökande: 474 mot 385.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Receptarieprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(386)
  • Män19 %(88)
  • 24 år eller yngre65 %307
  • 25–34 år21 %98
  • 35 år eller äldre15 %69
  • Antagna kvinnor77 %(50)
  • Antagna män23 %(15)

Anmälningskod MAU-65812. Källa: UHR.