Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1598

BIGymnasiebetyg 16,14 av max 22,5 +0,18 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,25 av max 22,5 −0,12 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
718
149 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
125
Sökande per plats
14,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,5116,14−0,37
Högskoleprov (HP)0,750,70−0,05
Betyg (BII)18,318,25−0,05
Antagna totalt6050−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Receptarieprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,51 → 16,14 (−0,37)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202516,45 → 15,96 (−0,49)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202416,51 → 14,90 (−1,61)0,70 → 0,70 (±0)
HT 202218,28 → 17,81 (−0,47)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 202117,32 → 16,79 (−0,53)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202017,40 → 17,14 (−0,26)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 201916,63 → 13,71 (−2,92)0,85 → 0,85 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 6
Receptarieprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 17,850,8014,01 261
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar · Distans 16,200,6514,7662
Umeå universitet Umeå · Distans · Du tittar på den här 16,140,7014,4718
Malmö universitet Malmö 16,090,657,3474
Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar 15,750,507,8195
Göteborgs universitet Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram · Göteborg 14,830,657,0489

Om programmet

Receptarier arbetar med läkemedel, läkemedelsrådgivning och människors hälsa. De flesta receptarier arbetar på apotek med att informera patienter och vårdpersonal om hur läkemedel ska användas. De bereder också specialläkemedel som beställs av sjukhusavdelningar. Som receptarie kan du också arbeta inom läkemedelsindustrin och vid myndigheter.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1a1+1a2 eller 1b, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Receptarieexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Receptarier 45 200 kr39–56 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-P1598

UMU-P1598 · nationell antagning

718 sökande, 149 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,51 26 16,14 20 45
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,3 13 18,25 12 83
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,75 20 0,70 17 42
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Receptarieprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,14, HP 0,70 och BII 18,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Receptarieprogrammet vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 718 personer, varav 149 i första hand. 50 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Receptarieprogrammet vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,14 HT 2026 mot 15,96 HT 2025. Sökande: 718 mot 430.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Receptarieprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(576)
  • Män20 %(142)
  • 24 år eller yngre34 %246
  • 25–34 år35 %248
  • 35 år eller äldre31 %224
  • Antagna kvinnor64 %(32)
  • Antagna män36 %(18)

Anmälningskod UMU-P1598. Källa: UHR.