Apotekarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1576
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 102
- 213 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 360
- Sökande per plats
- 31,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,95 | 19,31 | −0,64 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,35 | 21,35 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (median −0,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,95 → 19,31 (−0,64) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 20,16 → 19,80 (−0,36) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2024 | 19,61 → 19,32 (−0,29) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,99 → 19,28 (−0,71) | 1,40 → 1,20 (−0,20) |
| HT 2021 | 19,75 → 19,53 (−0,22) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 20,36 → 20,10 (−0,26) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2019 | 19,05 → 19,05 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,95) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 19,05 | 20,55 |
| HT 2020 | 20,10 | 20,56 |
| HT 2021 | 19,53 | 21,20 |
| HT 2022 | 19,28 | 20,99 |
| HT 2024 | 19,32 | 21,06 |
| HT 2025 | 19,80 | 21,38 |
| HT 2026 | 19,31 | 21,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 635 | 95 |
| HT 2020 | 764 | 129 |
| HT 2021 | 974 | 147 |
| HT 2022 | 862 | 138 |
| HT 2024 | 844 | 126 |
| HT 2025 | 846 | 152 |
| HT 2026 | 1 102 | 213 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Distans · Du tittar på den här | 19,31 | 1,25 | 31,5 | 1 102 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,85 | 1,15 | 12,4 | 1 607 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 18,80 | 1,20 | 13,7 | 1 484 |
Om programmet
Som apotekare är du expert på läkemedel och arbetar till exempel inom läkemedelsindustrin, forskar om läkemedel eller utvecklar och marknadsför nya mediciner. Du kan också arbeta på apotek med rådgivning och information eller inom sjukvården för att förbättra användningen av läkemedel. Du som är receptarie kan bygga på din utbildning med två år och få apotekarexamen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Apotekarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Apotekare | 42 900 kr37–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som apotekare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2023, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- ReceptarieprogrammetBI16,14HP0,70Sökande/plats14,4
- Masterprogrammet i farmaciBI–HP–Sökande/plats12,9
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- PsykologprogrammetBI20,95HP1,45Sökande/plats52,2
- TandläkarprogrammetBI20,05HP1,30Sökande/plats12,0
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,89HP0,40Sökande/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetBI17,26HP0,90Sökande/plats14,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1576
UMU-P1576 · nationell antagning
1 102 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,95 | 18 | 19,31 | 15 | 198 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,35 | 7 | 21,35 | 7 | 173 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 13 | 1,25 | 11 | 232 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Apotekarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Apotekarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 1,25 och BII 21,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Apotekarprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 102 personer, varav 213 i första hand. 35 antogs, alltså 31,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Apotekarprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,31 HT 2026 mot 19,8 HT 2025. Sökande: 1 102 mot 846.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Apotekarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(852)
- Män23 %(250)
- 24 år eller yngre55 %601
- 25–34 år29 %320
- 35 år eller äldre16 %181
- Antagna kvinnor83 %(29)
- Antagna män17 %(6)
Anmälningskod UMU-P1576. Källa: UHR.