Tandläkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-P1401
Söktryck just nu, VT 2027: 1 466 sökande hittills (241 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 434
- 277 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 632
- Sökande per plats
- 12
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,1 | 20,05 | −0,05 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,2 | 21,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 190 | 120 | −70 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| VT 2011 | 20,80 | 21,41 |
| VT 2012 | 20,52 | 21,00 |
| VT 2013 | 20,50 | 21,37 |
| VT 2014 | 20,60 | 21,20 |
| VT 2015 | 20,20 | 21,20 |
| VT 2016 | 20,10 | 20,97 |
| VT 2017 | 19,90 | 21,30 |
| VT 2018 | 19,61 | 20,95 |
| VT 2019 | 19,27 | 20,67 |
| VT 2020 | 19,74 | 20,24 |
| VT 2021 | 19,95 | 20,62 |
| VT 2022 | 20,16 | 21,09 |
| VT 2023 | 20,15 | 21,20 |
| VT 2024 | 20,10 | 21,05 |
| VT 2025 | 19,79 | 20,96 |
| VT 2026 | 20,05 | 21,20 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,70 |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | 1,50 |
| VT 2010 | 1,50 |
| HT 2010 | – |
| VT 2011 | 1,50 |
| VT 2012 | 1,40 |
| VT 2013 | 1,50 |
| VT 2014 | 1,40 |
| VT 2015 | 1,45 |
| VT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | 1,30 |
| VT 2020 | 1,25 |
| VT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,30 |
| VT 2023 | 1,35 |
| VT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | 1,25 |
| VT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 | 1 |
| VT 2009 | 703 | 163 |
| VT 2010 | 777 | 160 |
| HT 2010 | 10 | 7 |
| VT 2011 | 833 | 177 |
| VT 2012 | 824 | 161 |
| VT 2013 | 872 | 161 |
| VT 2014 | 987 | 234 |
| VT 2015 | 1 040 | 233 |
| VT 2016 | 1 074 | 263 |
| VT 2017 | 1 072 | 256 |
| VT 2018 | 1 093 | 271 |
| VT 2019 | 1 026 | 253 |
| VT 2020 | 1 155 | 269 |
| VT 2021 | 1 240 | 349 |
| VT 2022 | 1 421 | 305 |
| VT 2023 | 1 321 | 315 |
| VT 2024 | 1 323 | 314 |
| VT 2025 | 1 298 | 204 |
| VT 2026 | 1 434 | 277 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Huddinge · HT 2026 | 20,98 | 1,45 | 19,9 | 2 687 |
| Malmö universitet Tandläkarutbildning · Malmö · HT 2026 | 20,65 | 1,40 | 23,3 | 2 305 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,57 | 1,45 | 24,0 | 1 683 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 20,05 | 1,30 | 12,0 | 1 434 |
Om programmet
Behovet av tandläkare är mycket stort, i Sverige och andra europeiska länder. Som tandläkare diagnostiserar och behandlar du sjukdomar i munnen och käkarna. Du ansvarar för förebyggande vård och utför rehabiliterande behandlingar. Efter två år som allmänpraktiserande tandläkare kan du börja specialistutbildning. Är du intresserad av forskning finns möjlighet till forskarutbildning inom odontologi, både under och efter utbildningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Tandläkarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandläkare | 53 600 kr39–80 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandläkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- TandteknikerprogrammetBI12,35HPAlla antogsSökande/plats7,4
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- PsykologprogrammetBI20,95HP1,45Sökande/plats52,2
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- ApotekarprogrammetBI19,31HP1,25Sökande/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,89HP0,40Sökande/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetBI17,26HP0,90Sökande/plats14,4
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-P1401
UMU-P1401 · nationell antagning
1 434 sökande, 277 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUI Lärosätets eget urval | 32,85 | 30 | 31,5 | 30 | 174 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 58 | 20,05 | 30 | 436 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,2 | 18 | 21,2 | 12 | 279 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 79 | 1,30 | 44 | 566 |
Vanliga frågor om Tandläkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,05, HP 1,30 och BII 21,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 1 434 personer, varav 277 i första hand. 120 antogs, alltså 12 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 466 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,05 VT 2026 mot 19,79 VT 2025. Sökande: 1 434 mot 1 298.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tandläkarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor70 %(998)
- Män30 %(436)
- 24 år eller yngre76 %1 089
- 25–34 år20 %283
- 35 år eller äldre4 %62
- Antagna kvinnor66 %(79)
- Antagna män34 %(41)
Anmälningskod UMU-P1401. Källa: UHR.