Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1404

BIGymnasiebetyg 12,35 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 14,03 av max 22,5 −0,67 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
192
26 i första hand
Antagna
26
urval 2
Reserver
27
Sökande per plats
7,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)13,2412,35−0,89
Högskoleprov (HP)0,40Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)15,414,03−1,37
Antagna totalt4026−14

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 12.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 14.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tandteknikerprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202613,24 → 12,35 (−0,89)0,40 → alla behöriga antogs
HT 202515,02 → alla behöriga antogs0,30 → alla behöriga antogs
HT 202414,77 → 13,60 (−1,17)0,20 → 0,15 (−0,05)
HT 202315,70 → 14,17 (−1,53)0,50 → 0,30 (−0,20)
HT 202216,09 → 14,65 (−1,44)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202115,68 → 15,52 (−0,16)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 202014,91 → 13,50 (−1,41)0,60 → 0,25 (−0,35)
HT 201915,85 → 14,52 (−1,33)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 201814,50 → alla behöriga antogs0,65 → 0,15 (−0,50)
HT 201715,33 → 14,00 (−1,33)0,70 → 0,40 (−0,30)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Tandteknikerprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg 15,800,6015,6500
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 12,35Alla antogs7,4192

Om programmet

Är du intresserad av att formge, designa och färgsätta? Har du ett öga för detaljer? Tandtekniker är hantverkare med kreativitet och känsla för form och färg, som står inför utmaningen att formge och färgsätta vackra tandersättningar i porslin och guld så att de omärkligt passar in bland patientens tänder.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Examen
Tandteknikerexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Tandtekniker och ortopedingenjörer m.fl. 40 000 kr31–49 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-P1404

UMU-P1404 · nationell antagning

192 sökande, 26 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 2 1 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 13,24 17 12,35 11 1
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,4 8 14,03 6 4
HP Högskoleprovet 0,40 14 Alla antogs 9 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 22

Vanliga frågor om Tandteknikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Tandteknikerprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,35, alla behöriga antogs i HP och BII 14,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tandteknikerprogrammet vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 192 personer, varav 26 i första hand. 26 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Tandteknikerprogrammet vid Umeå universitet?

Ja, den sjönk: i BII krävdes 14,03 HT 2026 mot 14,7 HT 2025. Sökande: 192 mot 176.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tandteknikerprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(150)
  • Män22 %(42)
  • 24 år eller yngre69 %133
  • 25–34 år23 %45
  • 35 år eller äldre7 %14
  • Antagna kvinnor73 %(19)
  • Antagna män27 %(7)

Anmälningskod UMU-P1404. Källa: UHR.