Arkitektprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1592
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 846
- 208 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 109
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,39 | 17,66 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,69 | 16,79 | −0,9 |
| Antagna totalt | 120 | 100 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 18 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 18 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,39 → 17,66 (−0,73) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,42 → 18,80 (−0,62) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,21 → 19,58 (−0,63) | 1,35 → 1,20 (−0,15) |
| HT 2023 | 20,73 → 20,31 (−0,42) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,90 → 20,52 (−0,38) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2021 | 20,75 → 20,57 (−0,18) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,65 → 20,10 (−0,55) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,65 → 20,45 (−0,20) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2018 | 20,42 → 20,05 (−0,37) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2017 | 20,35 → 19,95 (−0,40) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,70 | 21,83 |
| HT 2011 | 21,40 | 21,79 |
| HT 2012 | 21,30 | 21,25 |
| HT 2013 | 21,20 | 21,77 |
| HT 2014 | 21,20 | 21,20 |
| HT 2015 | 21,00 | 20,63 |
| HT 2016 | 20,70 | 20,37 |
| HT 2017 | 19,95 | 20,74 |
| HT 2018 | 20,05 | 20,38 |
| HT 2019 | 20,45 | 20,88 |
| HT 2020 | 20,10 | 20,55 |
| HT 2021 | 20,57 | 21,00 |
| HT 2022 | 20,52 | 21,15 |
| HT 2023 | 20,31 | 21,02 |
| HT 2024 | 19,58 | 20,35 |
| HT 2025 | 18,80 | 19,76 |
| HT 2026 | 17,66 | 16,79 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,50 |
| HT 2013 | 1,50 |
| HT 2014 | 1,55 |
| HT 2015 | 1,55 |
| HT 2016 | 1,50 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,35 |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 1 507 | 289 |
| HT 2010 | 1 899 | 260 |
| HT 2011 | 1 667 | 214 |
| HT 2012 | 1 666 | 240 |
| HT 2013 | 1 774 | 244 |
| HT 2014 | 1 858 | 286 |
| HT 2015 | 1 567 | 229 |
| HT 2016 | 1 580 | 214 |
| HT 2017 | 1 390 | 161 |
| HT 2018 | 1 416 | 186 |
| HT 2019 | 1 317 | 196 |
| HT 2020 | 1 504 | 250 |
| HT 2021 | 1 850 | 279 |
| HT 2022 | 1 497 | 217 |
| HT 2023 | 1 521 | 279 |
| HT 2024 | 1 247 | 244 |
| HT 2025 | 1 030 | 203 |
| HT 2026 | 846 | 208 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 20,67 | 1,40 | 13,6 | 1 197 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 19,35 | 1,35 | 9,4 | 1 351 |
| Chalmers tekniska högskola Arkitektur · Göteborg | 18,60 | 1,35 | 11,6 | 1 447 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,66 | 0,95 | 8,5 | 846 |
Om programmet
Vill du skapa framtidens hållbara, socialt rättvisa städer och byggnader? Arkitektprogrammet på Arkitekthögskolan vid Umeå universitet rör sig i gränslandet mellan det konstnärliga och det vetenskapliga. Utbildningen präglas av ett genomgående fokus på hållbarhet och har en internationell profil med lärare från hela världen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2. Naturkunskap kan ersättas av Kemi 1/nivå 1 och Fysik 1a eller 1b1+1b2/nivå 1a1+1a2 eller nivå 1b.
- Examen
- Arkitektexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arkitekter m.fl. | 50 300 kr38–64 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångBI18,56HP1,40Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikBI17,90HP1,20Sökande/plats7,5
- Civilingenjörsprogrammet i energiteknikBI17,60HP1,15Sökande/plats6,2
- Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknikBI14,25HP1,00Sökande/plats4,9
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskapBI15,00HP1,10Sökande/plats4,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1592 · nationell antagning
846 sökande, 208 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,39 | 49 | 17,66 | 41 | 84 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,69 | 9 | 16,79 | 7 | 27 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 59 | 0,95 | 49 | 66 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
UMU-S5040 · nationell antagning
Senare del Arkitektprogrammet, T3- T9. 28 sökande, 20 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 19 | 0 |
Vanliga frågor om Arkitektprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Arkitektprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,66, HP 0,95 och BII 16,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arkitektprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 846 personer, varav 208 i första hand. 100 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Arkitektprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,66 HT 2026 mot 18,8 HT 2025. Sökande: 846 mot 1 030.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arkitektprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(506)
- Män40 %(340)
- 24 år eller yngre83 %699
- 25–34 år14 %116
- 35 år eller äldre4 %31
- Antagna kvinnor54 %(54)
- Antagna män46 %(46)
Anmälningskod UMU-P1592. Källa: UHR.