Antagningspoäng Arkitektutbildning 2026
Alla lärosäten som ger Arkitektutbildning sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Arkitektutbildning HT 2026?
- Sökande
- 4 841
- −23,1 % mot HT 2025
- Antagna
- 456
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 10,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 4
- 4 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 20,67 | 21,30 | 1,40 | 1 197 | 13,6 | −0,10 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 19,35 | 20,00 | 1,35 | 1 351 | 9,4 | −0,65 |
| Chalmers tekniska högskola Arkitektur · Göteborg | 18,60 | 20,35 | 1,35 | 1 447 | 11,6 | −1,15 |
| Umeå universitet Arkitektprogrammet · Umeå | 17,66 | 16,79 | 0,95 | 846 | 8,5 | −1,14 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Umeå universitet Arkitektprogrammet · Umeå · Urval SD: Alla antogs | 12 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 17,66 | 18,98 | 20,67 |
| 2025 | 18,80 | 19,88 | 20,77 |
| 2024 | 19,58 | 20,73 | 21,30 |
| 2023 | 20,31 | 21,25 | 21,56 |
| 2022 | 20,52 | 21,46 | 21,61 |
| 2021 | 20,57 | 21,10 | 21,41 |
| 2020 | 20,10 | 21,08 | 21,20 |
| 2019 | 20,45 | 21,14 | 21,30 |
| 2018 | 20,05 | 21,11 | 21,35 |
| 2017 | 19,95 | 20,99 | 21,30 |
| 2016 | 20,70 | 21,70 | 22,11 |
| 2015 | 21,00 | 21,62 | 21,90 |
| 2014 | 21,20 | 21,65 | 21,81 |
| 2013 | 21,20 | 21,74 | 21,90 |
| 2012 | 21,30 | 21,75 | 21,90 |
| 2011 | 21,40 | 21,74 | 21,90 |
| 2010 | 21,70 | 22,00 | 22,09 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,95 | 1,35 | 1,40 |
| 2025 | 1,05 | 1,45 | 1,50 |
| 2024 | 1,20 | 1,50 | 1,50 |
| 2023 | 1,35 | 1,55 | 1,60 |
| 2022 | 1,45 | 1,63 | 1,65 |
| 2021 | 1,40 | 1,55 | 1,60 |
| 2020 | 1,35 | 1,50 | 1,50 |
| 2019 | 1,35 | 1,55 | 1,60 |
| 2018 | 1,35 | 1,60 | 1,65 |
| 2017 | 1,35 | 1,65 | 1,70 |
| 2016 | 1,50 | 1,65 | 1,70 |
| 2015 | 1,55 | 1,65 | 1,70 |
| 2014 | 1,55 | 1,70 | 1,75 |
| 2013 | 1,50 | 1,67 | 1,70 |
| 2012 | 1,50 | 1,65 | 1,70 |
| 2011 | 1,60 | 1,80 | 1,80 |
| 2010 | 1,70 | 1,80 | 1,90 |
| 2009 | 1,60 | 1,75 | 1,80 |
| 2008 | 1,70 | 1,70 | 1,70 |
Lön och jobbchanser
Arkitekter m.fl.
- Medianlön
- 50 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 38 000 kr – 64 100 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Arkitektutbildning?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 20,67 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Arkitektutbildning?
HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 17,66 i BI och 0,95 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Arkitektutbildning?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,95–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 1,35. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Arkitektutbildning HT 2026?
4 841 sökte programmet vid 4 lärosäten och 456 antogs, alltså ungefär 10,6 sökande per plats. 1 267 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Arkitektutbildning ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,90 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −23,1 %.
Vad tjänar man efter Arkitektutbildning?
Medianlönen för arkitekter m.fl. var 50 300 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.