Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80040

BIGymnasiebetyg 20,67 av max 22,5 −0,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 −0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,30 av max 22,5 −0,72 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 197
294 i första hand
Antagna
88
urval 2
Reserver
244
Sökande per plats
13,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,8920,67−0,22
Högskoleprov (HP)1,451,40−0,05
Betyg (BII)21,421,3−0,1
Antagna totalt10088−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (median −0,19). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Arkitektutbildning (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,89 → 20,67 (−0,22)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202521,22 → 20,77 (−0,45)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202421,46 → 21,30 (−0,16)1,55 → 1,50 (−0,05)
HT 202321,85 → 21,56 (−0,29)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202221,90 → 21,61 (−0,29)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202121,60 → 21,41 (−0,19)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202021,30 → 21,20 (−0,10)1,55 → 1,50 (−0,05)
HT 201921,61 → 21,30 (−0,31)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 201821,61 → 21,20 (−0,41)1,65 → 1,65 (±0)
HT 201721,56 → 21,30 (−0,26)1,70 → 1,70 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Arkitektutbildning, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 20,671,4013,61 197
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 19,351,359,41 351
Chalmers tekniska högskola Arkitektur · Göteborg 18,601,3511,61 447
Umeå universitet Arkitektprogrammet · Umeå 17,660,958,5846

Om programmet

Arkitekter skapar rum för människors liv och behov, med konstnärlig skärpa och teknisk förståelse. På arkitektprogrammet utbildas du för att gestalta hållbara miljöer, kritiskt granska arkitekturens roll i samhället och delta i en internationell bransch. På arkitektprogrammet utvecklar du förmågan att identifiera, analysera och lösa komplexa frågeställningar inom arkitektur och samhällsbyggande. Du får en kombination av konstnärliga och tekniska kunskaper i att gestalta rum och byggda miljöer.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. (Fysik 1a eller 1b1+1b2/Fysik nivå 1b eller 1a2 och Kemi 1/Kemi nivå 1 ersätter tillsammans Naturkunskap 2/nivå 2 för behörighet till Arkitektutbildningen)
Examen
Arkitektexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Arkitekter m.fl. 50 300 kr38–64 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80040

LU-80040 · nationell antagning

1 197 sökande, 294 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval Alla antogs 25 Alla antogs 25 0
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,89 31 20,67 26 188
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,4 6 21,3 5 64
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,45 37 1,40 31 195

Vanliga frågor om Arkitektutbildning

Vad krävdes för att komma in på Arkitektutbildning vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,67, HP 1,40 och BII 21,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Arkitektutbildning vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 1 197 personer, varav 294 i första hand. 88 antogs, alltså 13,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Arkitektutbildning vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,67 HT 2026 mot 20,77 HT 2025. Sökande: 1 197 mot 1 706.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Arkitektutbildning mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor65 %(778)
  • Män35 %(419)
  • 24 år eller yngre87 %1 036
  • 25–34 år9 %107
  • 35 år eller äldre5 %54
  • Antagna kvinnor72 %(63)
  • Antagna män28 %(25)

Anmälningskod LU-80040. Källa: UHR.