Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80110

BIGymnasiebetyg 21,04 av max 22,5 +0,19 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,65 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,66 av max 22,5 −0,01 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 261
417 i första hand
Antagna
190
urval 2
Reserver
510
Sökande per plats
11,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,3521,04−0,31
Högskoleprov (HP)1,651,65Oförändrad
Betyg (BII)21,6621,66Oförändrad
Antagna totalt215190−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 17 terminer och legat kvar i 17 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i maskinteknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,35 → 21,04 (−0,31)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202521,04 → 20,85 (−0,19)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202420,89 → 20,68 (−0,21)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202320,47 → 20,47 (±0)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202220,26 → 20,10 (−0,16)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202120,16 → 20,16 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202019,95 → 19,95 (±0)–
HT 201919,84 → 19,84 (±0)–
HT 201819,74 → 19,74 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 201719,90 → 19,90 (±0)1,50 → 1,50 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 21,041,6511,92 261
Lunds universitet Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design · Lund 21,041,7026,9996
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 20,721,5515,82 838

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen i maskinteknik kombinerar klassiska ingenjörsämnen med teknisk design, ekonomi och miljö. Ämnena integreras genom hela programmet och ger en bred kompetens som är efterfrågad i många branscher. Som civilingenjör i maskinteknik kan du arbeta både som specialist och som problemlösare, med möjlighet att bidra till utvecklingen av framtidens samhälle. Samhällsekonomin bygger på ett kontinuerligt utbyte av varor och tjänster.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80110

LU-80110 · nationell antagning

2 261 sökande, 417 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,35 116 21,04 101 414
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,66 14 21,66 13 114
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 17 Alla antogs 16 0
HP Högskoleprovet 1,65 67 1,65 59 469

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i maskinteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,65 och BII 21,66. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 2 261 personer, varav 417 i första hand. 190 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 20,85 HT 2025. Sökande: 2 261 mot 1 943.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i maskinteknik mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor23 %(527)
  • Män77 %(1 734)
  • 24 år eller yngre97 %2 184
  • 25–34 år3 %72
  • 35 år eller äldre0 %5
  • Antagna kvinnor28 %(54)
  • Antagna män72 %(136)

Anmälningskod LU-80110. Källa: UHR.